„Vyprovokoval nás neskutečný provoz tady. Už je to skutečně nebezpečný. Na přechodu pomalu nikdo nezastaví, prostě zoufalství. Baráky okolo praskají a nic se s tím nedělá. Tak doufáme, že se stavba nějak uspíší,“ popsala Blanka Průšová, jedna z iniciátorek akce. Místní ve spolupráci s policií vždy na dvě tři minuty zablokovali přechody v centru města, dalších deset minut pak mohla auta opět projíždět.

„Je to snaha problém zviditelnit, nechceme způsobit žádný dopravní kolaps,“ připomněl starosta Petr Nekut. Zmínil také, že na obchvat tu čekají už více než třicet let a situace se stále zhoršuje. „Naše město se stalo takovým přivaděčem na dálnici a uzavírka u Třeboně sem nahnala další kamiony,“ dodal starosta. Průměrně městem za den projede víc než 6000 aut, během 2,5 vyučovacích hodin ve škole bylo napočítáno 1148 osobních a 379 nákladních automobilů.

"Někteří lidé mají domy i metr od silnice, praskají jim a trpí otřesy. Rádi bychom proto ukázali, že občané našeho města stojí za výstavbou obchvatu. V loňském roce tu totiž proběhla petice, která ji měla zpochybnit,“ poznamenal starosta. Na závěr také vyzval místní obyvatele, kteří jsou proti stavbě, aby ji zbytečně neblokovali a brali ohled na lidi, kteří žijí v bezprostřední blízkosti stávajícího průtahu a dopravou velmi trpí.

Lucie Váchová