Odtud až do samotného Klikova, místní části Suchdola nad Lužnicí, vedla už jen uježděná bíložlutá cesta místy kombinovaná ledovkou. Bílá sněhem, žlutá pískem. Zapadala nádherně do krajiny.

„Tady ale dneska nikoho nepotkáte, v těchhle mrazech jsou všichni zalezlí doma,“ konstatovala místní Hanka Röslerová a měla bohužel pravdu. Ani žádná klouzačka na stráni, kde by řádily děti. Asi už všechny dospěly a teď ves čeká na další potomky.

Nezbývalo tedy, než vyzkoušet některé zvonky u místních domků. Lidé, kteří otevřeli, byli ale moc milí, i když je zima takřka odřízla od světa.

Doprava

„Tady je moc hezky v létě, ale zima je tu hrozná. Máme tu špatné autobusové spojení, které ani nenavazuje na to, jak jezdí vlak. Bez auta nebo bez kola se tu nikdo neobejde,“ slyšela jsem takřka od všech.

V Klikově jsou sice podnikatelé, jako například vyhlášení keramici, a je tu třeba i truhlářství nebo autoservis, ale většina lidí, kteří jsou v produktivním věku, musí za prací dojíždět do okolí.

„Do práce jezdím asi třináct kilometrů, ale vozí nás firma, tak to jde. Děti dojíždí do škol do Rapšachu a Českých Velenic. Do Rapšachu je spojení docela dobré, ale do Českých Velenic musí vstávat brzy a jet autobusem k vlaku do Suchdola. Když jim to odpoledne ujede, tak mají problémy se dostat domů,“ uvedl Karel Kratochvíl.

„Jeho slova potvrdila i Monika Röslerová, která také dojíždí za vzděláním do Českých Velenic, a ještě doplnila: „Hodně lidí ale jezdí do Českých Velenic do práce před šestou hodinou přímým autobusem. My bychom tam s ním ale byli moc brzy.“

Přání

Dopravu by však chtěli zlepšit i senioři. Ráno se sice mohou svézt autobusem do Suchdola, ale pokud se třeba zdrží déle u lékaře, nestihnou si už někdy dojít ani do lékárny, protože mají na všechno vyřizování jen dvě hodiny, než jim jede autobus zase zpátky a pak zase až za další tři hodiny.

Uvítali by proto nějaký minibus, který by jezdil ze Suchdola nad Lužnicí do Klikova třeba v jedenáct hodin, aby nemuseli jezdit na kole. Klikováci totiž na něm jezdí za každého počasí. „Nedovedu si představit život bez kultury a když je něco v Suchdole, tak jsem ochotna jít i pěšky,“ usmívá se Anna Vaňková, která je už v důchodu.

Často jezdí hlídat vnoučata, a tak si posteskla, že by byla ráda, kdyby na vlakovém nádraží zase fungovala úschovna zavazadel. „Dávala jsem si tam vždycky kolo a raději jsem si za to zaplatila. Dřív mi totiž jedno opravené a dobře vybavené kolo ukradli z kolostavu, i když jsem si ho zamkla. Tak teď chodím od vlaku raději pěšky,“ vysvětlila Anna Vaňková.

Využití volného času mimo léto ves opravdu moc nenabízí. „Kromě hospody tu nic není. většinou se složíme na benzín a jedeme autem do okolí. Já nejčastěji jezdím do Strmilova,“ svěřil se Luboš Kolář mladší.

Nákupy

I když mají místní lidé obchod přímo ve vsi, nakupují v něm někteří často jen základní potraviny. „Jezdíme autem do práce na Kosky, tak si raději dvakrát v týdnu cestou domů nakoupíme v Suchdole, kde je to o něco levnější. Když potřebujeme, stavíme se i na poště,“ vysvětlili manželé Marta a Josef Blízkovi, proč nevyužívají Výdejního místa České pošty v prodejně Jednoty.

O tom, jak často lidé výdejní místo využívají, jsem se v sobotu bohužel nedozvěděla, protože byl obchod kvůli dovolené prodavačky zavřený.
Někteří lidé však na poštu s nostalgií vzpomínají a litují, že už tam není.

„Poštu nám vozí autem doručovatelka ze Suchdola, tak jsem na výdejním místě v Jednotě také ještě nebyla,“ řekla i Anna Vaňková. „Přijeďte v létě, to je tu nádherně,“ říkali všichni.