Zdravotní pojišťovny přestaly od 1. července platit doplatky u zhruba 150 druhů léků na kašel, bolest, alergii nebo překyselení žaludku. Někteří pacienti se proto v předchozích dnech snažili těmito léky předzásobit.

V lékárně v Dačicích zaznamenali hlavně v posledním červnovém týdnu zvýšený výdej těchto léků na recept, které si od července budou pacienti hradit plně sami. „Určitě se to projevilo, lidé chodili víc," potvrdila tamní lékárnice Adéla Danyiová. Jak dále upřesnila, nejvíc se tato změna dotkne zřejmě pacientů s osteoporózou, kteří musejí užívat přípravky s vápníkem, nemají za ně žádnou náhradu, a budou si je tedy muset kupovat. „Ti chodili i v průběhu roku častěji než dříve. Na ostatní léky, třeba na bolest, doktoři recepty už moc nepíší a pacienti si je kupují běžně sami," připustila.

Naproti tomu v jedné z lékáren v Jindřichově Hradci zvýšený výdej těchto léků na recept nezaznamenali. „U nás se tato změna nějak moc neprojevila. Lidé si tyto léky i v minulosti většinou kupovali za své bez receptu, takže pro nás se nic nezměnilo," uvedla vedoucí lékárny Helena Vojtěchová.

Jak potvrzuje Jana Králová z Jindřichova Hradce, léky na bolest nebo na kašel si kupuje sama. „Ani jsem nevěděla, že bych si je dřív mohla nechat předepsat. Doktorka mi vždycky řekla, co si mám koupit, ale recept mi nikdy nenabídla."

Petra Jouzová