VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Lomnici zuří politický boj

Lomnice nad Lužnicí - Osobní útoky, pomluvy a trestní oznámení jsou zbraně, kterými mezi sebou bojuje současné a bývalé vedení Lomnice nad Lužnicí.

6.2.2012 4
SDÍLEJ:

Nové byty v Lomnici nad Lužnicí jsou jedním z předmětů sporu.Foto: Milan Soldán

Rok po volbách do zastupitelstva, ve kterých došlo ke změně vedení města, panuje v Lomnici nad Lužnicí atmosféra jen málo připomínající poklidný život jihočeského venkova.

Po nedávném vystoupení nové starostky Lomnice Ivy Novákové v Deníku, kde přibližovala městský rozpočet na letošní rok, obdržela redakce reakci Lomnického klubu nezávislých kandidátů bývalého starosty a současného zastupitele Karla Zvánovce.

Ve svém prohlášení se brání nařčení současné starostky, že obec byla bývalým vedením neúnosně zadlužena a vyčísluje projekty, které byly za jeho působení realizovány.

Zvánovcův článek s názvem Omluva Lomnického klubu nezávislých kandidátů byl před jeho uveřejněním poskytnut starostce Novákové se žádostí o vyjádření.

Tento text se následně bez vědomí Deníku nebo Karla Zvánovce objevil na internetových stránkách lomnické ČSSD společně s komentářem místostarosty Lomnice Romana Bílka. Jednalo se o bezprecedentní porušení autorského zákona i prosté lidské domluvy. O uveřejnění článku prý neměla starostka Nováková tušení a jednalo se o soukromou aktivitu místostarosty a zároveň předsedy sociálních demokratů Bílka, který má k dokumentům na radnici přístup.

„Článek pana Zvánovce jsem si přečetla a dospěla jsem k názoru, že se nejedná o upřímnou omluvu, ale prachsprostou provokaci. Celé je to vedeno snahou o zviditelnění, je to obyčejná samochvála, ve které se bývalé vedení snaží pojmenovat megalomanské projekty, kterými si v Lomnici udělalo pomník,“ tvrdí Iva Nováková.

Starostka je přesvědčena, že dopis není názorem bývalého vedení, ale že se jedná o soukromou aktivitu Karla Zvánovce, který se snaží pochlubit svými zásluhami.

Podle Novákové zdědila radnice dluh ve výši 50 milionů korun, který bude v nejbližší budoucnosti brzdit rozvoj obce. Jako příklad uvádí úvěr ve výši 31 milionů, který si město v minulosti vzalo na výstavbu obecních bytů.

S tímto však předseda LKNK zásadně nesouhlasí. „Půjčka, kterou jsme si na byty vzali, je naprosto samofinancovatelná. Za našeho působení bylo vystavěno sto bytových jednotek, díky čemuž přibylo zhruba dvě stě nových trvale hlášených obyvatel. Když spočítáme nájemné a daňovou výtěžnost, zjistíme, že každý takový občan přinese městské kase sedm tisíc korun,“ vysvětlil Zvánovec. To vedení města sice přiznává, jedním dechem však dodává, že při placení úvěru nezbudou již žádné peníze na údržbu bytů.

Spor o městské byty je však jen jednou z mnoha kauz, které v současnosti hýbou Lomnicí. Trestní oznámení padají jako na běžícím páse, výjimkou nejsou ani ostrá slova či anonymní udání osobního charakteru.

Společného jmenovatele mají však jednoho, a tím je naprosto odlišná interpretace problémů v podání současného a minulého vedení. Jen v jednom se obě skupiny shodnou, každá z nich se považuje za oběť zvůle, pomluv a nesmyslných trestních oznámení ze strany svých oponentů.

Redakce Deníku si vyhrazuje právo neuveřejňovat žádné další reakce v těchto kauzách. Oběma stranám byl dán dostatečný prostor k vyjádření a stránky novin nejsou veřejným fórem k vyřizování osobních sporů mezi lomnickými politiky.

Omluva Lomnického klubu nezávislých kandidátů občanům

Dopis do redakce Jindřichohradecké deníku zaslal bývalý starosta a současný zastupitel Lomnice nad Lužnicí Karel Zvánovec

Na základě různých a trvale se opakujících prohlášení současného vedení města Lomnice nad Lužnicí ve veřejnoprávních mediích, především starostky města Ing. Novákové a místostarosty MUDr. Bílka se LKNK rozhodl veřejně omluvit občanům města za své dvanáctileté řízení města Lomnice nad Lužnicí a jeho neuvěřitelné zadlužení.

Omlouváme se především za to, že jsme:

vybudovali a zprovoznili dům s pečovatelskou službou

komplexně zrekonstruovali tři lomnická náměstí (vodovod, kanalizace, chodníky, komunikace, veřejné osvětlení a zeleň)

zrekonstruovali v dezolátním stavu nacházející se historickou památku kostel sv. Václava pro společenské a kulturní akce

zrekonstruovali historickou budovu tzv. Staré radnice včetně knihovny, informačního centra a obřadní síně

zrekonstruovali budovy základní školy (krovy, střechy, výměna oken a celkové zateplení objektu s novou kotelnou)

komplexně zrekonstruovali bývalý Dům služeb Lomničan (školní jídelna, bufet, provozní prostory a 11 nových bytů)

zajistili rekonstrukci průtahové silnice I. třídy 1/24 pro bezpečný a plynulý provoz, včetně přilehlých chodníků, veřejného osvětlení, části kanalizace a vodovodu

vybudovali městskou čistírnu odpadních vod včetně hlavního přivaděče

vybudovali novou kanalizaci a vodovod v ulicích Sluneční, Nové Město, Třeboňské předměstí, částečně v ul. Sochorova, Nádražní, Sádecká

vybudovali bezdrátový městský rozhlas a metropolitní internetovou síť

Dále se omlouváme za to, že touto masivní výstavbou infrastruktury již naši občané nemají obavu z přívalových dešťů a následně vytopených sklepů a především za to, že jsme zajistili, aby naše město bylo zásobeno v dostatečné míře kvalitní pitnou vodou, a že v případě poruchy vodovodního řadu jsou úseky vodovodu rozděleny tak, aby poruchou bylo postiženo co možná nejméně obyvatel.

Že jsme také

vybudovali přes sto bytových jednotek, a že za dvanáctileté působení ve vedení města přibylo do našeho města přes 200 trvale bydlících obyvatel

že přijaté úvěry na výstavbu bytů jsou samofinancovatelné (nájemné, daňová výtěžnost na jednoho obyvatele cca. 7000 Kč, získané dotace na výstavbu)

-vybudovali kompostárnu a zavedli systém třídění odpadu

-zajistili změny Územního plánu a připravili lokality pro investory a individuální výstavbu

zahájili zpracování nového Územního plánu

zajistili dotaci na výstavbu Sběrového dvoru

zahájili postupnou výstavbu komplexně vybaveného sportovního areálu

vybudovali nové Informační a kulturní středisko a víceúčelový areál Farská louka

vybudovali kvalitní tým odborně zdatných zaměstnanců městského úřadu

rozvíjeli a prohloubili kulturní, společenský a spolkový život

Skutečně se omlouváme za to, že kronikář města dvacet let neplnil svoji povinnost a řádně nevedl kroniku města.

Neomlouváme se, respektive se nemusíme omlouvat za takové věci, jako je bezprecedentní vyvedení zastupitelů města policií ČR, udávání , hanobení a podobné praktiky.

Vážení občané, předložili jsme vám část aktivit bývalého vedení města, které stálo v čele jeho samosprávy od roku 1998 do roku 2010. Za tuto dobu bylo proinvestováno více jak 300 milionů Kč. Nemůžeme a ani nechceme zde popisovat každodenní mravenčí práci při zajištění záměrů, projektových záležitostí, vyplňování žádostí o dotace a v neposlední řadě náročnou realizaci získaných dotací. Bohužel současné vedení města místo zužitkování tohoto potenciálu a rozvojového vkladu nás neustále obviňuje, osočuje, svými vykonstruovanými a nepodloženými argumenty nás při každé příležitosti veřejně uráží a pomlouvá.

Lidé potlačující základní principy demokracie, slušnosti a morálky nejsou schopni přednést základní argumenty, aby mohli obhájit svá tvrzení. Naopak, na tyto zásadní atributy demokracie neustále útočí. Stačí porovnat argumentaci a údaje našich internetových stránek (www.nezavislalomnice.cz) například se stránkami místní organizace ČSSD včetně radničních Lomnických listů, které jsou zneužívány k propagaci a šíření jednostranných názorů a představ.

Vážení občané Lomnice nad Lužnicí. Omlouváme se.

Váš LKNK

Reakce lomnické starostky Ivy Novákové

Omluva Lomnického klubu nezávislých kandidátů občanům města je vnitřní záležitostí města Lomnice nad Lužnicí, a tudíž by neměla zatěžovat obyvatele okresu.

I čtenář neznalý poměrů pozná, že se nejedná o upřímnou omluvu, ale o provokace. Přesto vše jsem se rozhodla, že je slušností, abych na tuto omluvu reagovala.

Autoři článku (čelní představitelé dnešního sdružení LKNK) se v minulost aktivně podíleli na budování rozvinuté socialistické společnosti, kdy v rámci investičních akcí vznikla spousta nepotřebných „pomníků“.

Je přirozené, že chtěli v obdobných akcích pokračovat. Podařilo se jim dokončit i některé užitečné stavby, za což jim patří poděkování.

Nicméně uvažovali v duchu socialistického hospodaření a snad i svého působení za socialismu, které nepočítalo s tím, že vydané investiční prostředky mohou být příčinou významného zadlužení města Lomnice nad Lužnicí.

V okamžiku, kdy jsme byli zvoleni do funkcí, jsme poznali skutečnou výši dluhů města. Věděli jsme, že naší politikou musí být a bude snižování zadluženosti města, na které by doplatila budoucí generace občanů.

Bohužel tato politika oddlužování nám zatím neumožňuje pouštět se do velkých investičních akcí.

Samozřejmě tyto skutečnosti vyvolávají často i bouřlivé diskuze na zastupitelstvu.

Občané, kteří se účastní zastupitelstva, však dobře ví, že jednání zastupitelstva nebyla střetem zastupitelů za ČSSD a LKNK. Jednostranné výpady z řad opoziční LKNK jsou ale na pořadu vždy.

Přesto při jednání lomnického zastupitelstva jsou dodržovány demokratické principy, což dokazuje to, že žádné zastupitelstvo neskončilo předčasně a vždy bylo usnášeníschopné.

Jsem přesvědčena, že poté až město splatí své dluhy, může nastat okamžik, kdy zastupitelé za LKNK opět nastoupí na radnici a rozjedou velkolepé investiční akce, které opět zadluží naše město.

Ing. Iva Nováková starostka

Autor: Milan Soldán

6.2.2012 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

SERVIS

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Mzdový účetní 25 000 Kč

Mzdoví účetní mzdová a personální účetní. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KONTAKT E-MAILEM (jaroslava.havlova@rkoller.com), pracovní poměr na dobu neurčitou;, Požadujeme praxi v oboru ( 5 - 10 let ); znalost mzdové agendy, daní , zdravotního a sociálního pojištění; pečlivost, odpovědnost, spolehlivost , samostatnost a komunikativnost; práce na PC, znalost programů Excel a Word; výhodou znalost práce se mzdovým programem MINOV; orientace zákoníku práce a souvisejících předpisech. Pracoviště: Rudolf koller spol. s r.o. - 002, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Jaroslava Havlová, +420 384 370 427.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 17 740 Kč

Číšníci a servírky Číšník, servírka - obsluha hostů v jídelně. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17740 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, zajišťuje obsluhu klientů lázní v jídelnách (prostírání stolů, roznášení snídaní, obědů, večeří, sklízení použitého nádobí) a na mimořádných akcích., Požadujeme:, dokončené střední odborné vzdělání (vyučení v oboru výhodou); znalost NJ vítána; příjemné jednání a vystupování; výborné komunikační schopnosti; spolehlivost, zodpovědnost, pracovitost., Nabízíme:, zázemí stabilní společnosti; příjemné pracovní prostředí; , před nástupem možnost vyzkoušení si práce brigádně; , motivující finanční ohodnocení - měsíční mzdu od 17 740 Kč pro plný úvazek + příplatky za svátky, soboty a neděle + odměny za mimořádné pracovní výsledky; , po odpracování půl roku odměnu ve výši 10 000 Kč, po odpracování celého roku další odměnu ve výši 15 000 Kč; , 5 týdnů dovolené; 4 dny zdravotního volna;, zajímavou práci, možnost seberealizace; odborné vzdělávání; , pestrý sociální program – např. zaměstnanecké stravování za atraktivní cenu, příspěvek k penzijnímu připojištění ve výši Kč 500,- měsíčně, vouchery v hodnotě Kč 1 500,- na nákup potřeb v rámci preventivní zdravotní péče, zvýhodněný vstup do wellnesscentra, výhody spojené s poskytnutím karty Sphere Card, odměny u příležitosti pracovního výročí.. Pracoviště: Slatinné lázně třeboň s.r.o., Lázeňská, č.p. 1001, 379 01 Třeboň. Informace: Renata Levá, +420 384 750 842.

Výroba - Ostatní specialisté v oblasti techniky dispečer 132 Kč

Ostatní specialisté v oblasti techniky dispečer provozu. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 132 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KONTAKT TELEFONICKY, Hledáme dispečera jako střídače dovolených, pracovních neschopností apod. PRÁCE NA DPČ; Hod. mzda 132,- Kč, + přípl. za práci o víkendu 33,- Kč/hod., příplatek za práci v noci 26,- Kč/hod., příplatek za práci ve státní svátek 132,- Kč/hod., Požadujeme: střední odborné vzdělání s maturitou technického směru; znalost práce na PC (MS Office); znalosti systémů MaR, EPS, EZS výhodou; schopnost řízení pracovníků údržby a dopravy; schopnost řešení krizových situací; komunikativnost a organizační schopnost - práce na recepci nemocnice; praxe v technickém oboru (elektro, vytápění budov) výhodou; bezúhonnost; zdravotní způsobilost, Stravování v areálu nemocnice; bezplatné parkování v areálu nemocnice. Pracoviště: Nemocnice jindřichův hradec, a.s., U Nemocnice, č.p. 380, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Milan Líbal, +420 384 376 334,607 058 340.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 17 000 Kč

Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech šička - švadlena. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: min. základní vzdělání, střední odborné s výučním listem výhodou; nebo prokazatelná praxe při šití; manuální zručnost; samostatnost; ochota učit se novým věcem; schopnost práce v kolektivu; pracovní poměr na dobu určitou 6 měsíců s možností prodloužení; pracovní doba Po-Pá 6:30-15:00 hod.; měsíční odměny; stravenky;. Pracoviště: Jr profiservice s.r.o. - 001, Rybní, č.p. 396, 378 33 Nová Bystřice. Informace: Jaroslav Běhoun, +420 774 378 384.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Kam o víkendu k lékaři a zubaři?

Ilustrační foto.
AKTUALIZOVÁNO

Dvě nehody u Třeboně uzavřely hlavní tah na Budějovice

Kráska z Peru, Austrálie nebo Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny C

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Jindřichohradecký půlmaraton očekává rekordní účast

Jindřichův Hradec - V parku pod gymnáziem v sobotu odstartuje třetí ročník Jindřichohradeckého půlmaratonu.

Deset nadějí, ale jen tři letenky na šampionát

Vimperk – Jihočeský kraj se pečlivou a systematickou prací odborných trenérů zařadil mezi líhně lyžařských talentů. Dvojnásob to platí o Šumavě.

Snowboardisté bojují o letenky na Nový Zéland - Matouš Koudelka

Vimperk - Má štěstí, že je mezi dvěma vybranými, kterým cestu na MS na Nový Zéland zaplatí svaz.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT