Hovoří o nich ředitelka muzea Eva Florová.

Které výstavy jsou aktuálně v muzeu fotografie k vidění?
Výstava výběru ze světoznámé tvorby amerického fotožurnalisty Steva McCurryho je u nás k vidění letos od července. Má tu derniéru, co se jejího dvouletého putování po Evropě týká. I v Jindřichově Hradci jí vévodí autorova nejznámější fotografie Afghánská dívka, která v roce 1985 obletěla svět na obálce National Geographic. Jsem ráda, že jsem možnost prezentovat výstavu u nás využila. Po dosavadní dobu prezentace se výstava líbila, někteří návštěvníci přicházeli speciálně jen „na McCurryho“. Proto jsem jednala s dodavatelem výstavy Iron & Steel Group, s. r. o., o prodloužení, a tak, po souhlase samotného autora našemu dodavateli mohu pozvat ke zhlédnutí unikátního souboru i další návštěvníky, kteří míří do města nad Vajgarem nyní, ale i místní, kterým prozatím na návštěvu muzea a unikátní kolekce nezbyl čas. Možnost budou mít ještě v srpnu.

Uvidí tady i další výstavní prezentace, z nichž od 29. července je nejnovější výstava Skleněné rozhovory, která upoutá fotografiemi českého sklářského umění od předního fotografa skla Miroslava Vojtěchovského. Dle konceptu Miloslava Paulíka ji tu doplňují početné sklářské výrobky z dnes již zaniklých skláren Včelnička, Chlum u Třeboně a Lenora i z dosud fungující sklárny Janštejn a umělecká díla sedmi předních českých sklářských výtvarníků, jako Jan Gabrhel, Alena Matějka a další. Doporučuji návštěvu všem obdivovatelům fotografie, práce českých sklářů a sklářského výtvarného umění.

Další zajímavá výstava bude spjatá s Afrikou. Co o chystané výstavě prozradíte?
V pátek 11. srpna v 17 hodin zahájíme výstavu Afrika – památky, zvířata, lidé. Autory fotografií jsou egyptolog Jaromír Krejčí, cestovatel Milan Fiala a právník Vlastimil Sítař z Jindřichova Hradce, který vlastně celou výstavu vymyslel a zapůjčil pro ni fotografie osob, s nimiž se setkával na svých cestách po vybraných částech afrického kontinentu. I tuto výstavu doplní zajímavé trojrozměrné předměty, připomínající krom dalšího pro většinu z nás magický a tajuplný starověký Egypt. Na vernisáž, na niž jsou všichni čtenáři Deníku srdečně zváni, je připravené překvapení. Děti i dospělí budou mít možnost poslechnout si povídání šéfredaktora české verze světoznámého magazínu, který má spojitost se zmíněnou výstavou McCurry – Photographer a s fotografií Afghánská dívka. Čtenáři jistě uhodnou, o koho se jedná. A opět budeme losovat tři výherce z účastníků vernisáže, kteří obdrží ceny tematicky související s výstavou. Nemusí se však obávat, že bychom jim předali divokou africkou šelmu.

V souvislosti s výstavou Afrika – památky, zvířata a lidé chystáte i nějakou specialitu, jakou byly v loňském roce prohlídky pro nevidomé. O co půjde letos?
Loňská výstava pro nevidomé a slabozraké Nechte maličkých přijíti ke mně byla návštěvnicky pro její zaměření velmi úspěšná, prodloužili jsme ji proto až konce roku. V souvislosti se zmíněnou výstavou a s letos prodlouženou výstavou McCurry – Photographer máme připravený program pro zdravotně handicapované a sociálně znevýhodněné osoby s volným vstupem. Sestává z prohlídky obou výstav a následného muzejněpedagogického programu s promítáním a zábavnými vědomostními a dalšími úkoly. Prosíme, aby se zájemci objednávali nejlépe alespoň dva dny předem, abychom jejich návštěvu organizačně zajistili. Případné telefonické dotazy k programu rádi zodpovíme. Spolu s handicapovanými se může aktivity zúčastnit také doprovod, pro který je program též zdarma.

Ani letos nebudou lidé ochuzeni o soutěže. Kdo a v jakém klání se může zapojit?
Na letošní rok mám pro zájemce soutěž s názvem Léto, prázdniny, dovolená v krásných jižních Čechách. Je připravena pro dvě věkové skupiny – do 15 let a od 15 let. Fotografující mohou dle tématu například zachytit své blízké či známé při letních prázdninových a dovolenkových volnočasových a zážitkových aktivitách, jako je všemožné sportování, rybaření, houbaření, na výletech při návštěvě hradů, zámků, muzeí nebo při odpočinku. Posílat mohou letošní snímky, ale i staršího data pořízení. Každý účastník soutěže obdrží volnou vstupenku na letošní výstavní program muzea a výherci ceny, které jsou spolu s ostatními podrobnými informacemi k soutěži k nalezení na www.mfmom.cz. Účastníci soutěže podpoří zároveň jak výstavní činnost muzea, neboť plánuji prezentaci vybraných fotografií, tak i tu sbírkotvornou. Návštěvníci muzea se pak mohou zapojit letos do vědomostní soutěže k výstavnímu programu.

Stejně jako o soutěže, lidé nebudou ochuzeni ani o oblíbené focení v kostýmech. Kdy mohou letos přijít a co je čeká?
V srpnu mohou využít letošní novinku nazvanou Fotografické úterky a čtvrtky v Muzeu fotografie a MOM. O fotografování bývá velký zájem, snad se tak letos dostane na každého, včetně návštěvníků muzea, pro které může být akce neplánovaným zážitkem, neboť lze přijít i bez objednání. Nadto fotografujeme zájemce i se zvířátky, pak ovšem v exteriéru muzea. Nejzdařilejší záběry si lze u nás ještě nechat v různých velikostech vytisknout na papír či plátno na památku nebo jako dárek pro blízké.

Každý rok doplňujete také stálé expozice. Co chystáte do budoucna?
Co se týká expozic, „ladíme“ v tomto roce dosavadní části expozice Moc médií, které vznikly za podpory Národního technického muzea, v roce 2018 otevřeme nové části. Protože muzeum sídlí v bývalé jezuitské koleji, přibude příští rok též dlouhodobě plánovaná expozice věnovaná místnímu jezuitskému domu a významným osobnostem, které v něm vyučovaly, či se v něm učily. Záměrem je vybudovat také expozici věnovanou osobnosti Františku Rákóczimu, maďarskému národnímu hrdinovi, který zde též krátce pobýval. V případě Rákócziho však nepůjde o jednoduchý úkol, neboť historikové vědí, jak málo dostupných materiálů o něm existuje. Zástupci institucí, které v této záležitosti momentálně oslovuji při pátrání po nich s prosbou o pomoc, jsou však velmi vstřícní, a i proto věřím, že se expozici podaří vytvořit a bude tak třeba dalším jindřichohradeckým unikátem.