Náklady na odstraňování čmáranic jsou v řádech tisíců korun podle velikosti.

Vyjadřuje tak pocity prakticky všech, kterých se na posprejované zdi a fasády Deník ptal. Lidé jsou většinou ještě docela tolerantní k vyhrazeným různým zdem a plochám, které může graffity oživit. V Jindřichově Hradci je to například betonový val podél obchvatu mezi kruhovými křižovatkami u Billy a Stavcentu.
Ale čmáranice na nových omítkách a zdech kolikrát i historických budov, které maří lidskou práci, odsuzují.

Nedávno neznámý pachatel ozdobil symbolem královské koruny a nápisem zeď v zadní části třeboňského zámeckého parku. Podle kastelána zámku Pavla Hofmana to znamená energii a náklady vynaložené navíc, aby se čmáranice odstranila.

Se sprejery se potýká například i Stavební bytové družstvo v Jindřichově Hradci. „V poslední době jsme měli asi tři až čtyři případy počmáraných fasád na sídlišti Hvězdárna. Policie zjistila pachatele a my jsme požadovali, aby bylo vše uvedeno do původního stavu. To znamená, nejdříve se musí odstranit ten nápis a pak natřít barvou,“ říká předseda družstva Ladislav Arenberger.

Pokračuje v tom smyslu, že náklady na odstranění graffiti se odvíjejí od velikosti poškozené plochy, ale také od toho, jak velký kus se musí přetírat. Protože se nikdy nepodaří chytit stejný odstín barvy, je nutné natřít takový kus, aby přechod nebil do očí. Náprava stojí kolem 4000 korun a víc.

„Zatím se nové fasády zájmu sprejerů vyhýbají, spíše se terčem jejich útoků stávají různé průchody a podobně, které jsou víc anonymní,“ dodal Arenberger.

Dopadená mládež

V poslední době se podařilo policistům také dvě party sprejerů odhalit. V prvním případě se jednalo o mladistvé, kteří vloni působili na Hvězdárně.
Před nedávnem byla dopadena i trojice nezletilých, kteří počmárali mimo jiné právě zeď židovského hřbitova.

Zde sehrál významnou úlohu jeden místní občan, který si dětí s barvami všiml a obrátil se na policii. Podle jeho slov jako stavař ví, jakou dá práci cokoli vybudovat, a je škoda, aby to někdo cizí zbytečně ničil.
Právě v boji se sprejery je pro policii pomoc lidí nutná.