Mezi nejčastější místa, kde podle vrchního strážníka dačické městské policie Stanislava Zelenky zůstávají po konzumentech drog ležet, patří park, prostor Pod Lipkami a starý hřbitov.
„Teď toho ale ubylo, protože některé osoby jsou ve vězení. Vloni to bylo daleko častější. Odhadem jsme našli okolo deseti až patnácti stříkaček. Spolupracujeme se sdružením Meta, které se zabývá protidrogovou problematikou. Máme od nich speciální kontejner na nalezené stříkačky s jehlami, které se pak ekologicky likvidují," říká Stanislav Zelenka.
Použité injekční stříkačky pohozené někde v parku nebo na dětském hřišti mohou skrývat velké zdravotní nebezpečí pro ostatní občany a zejména děti, pokud by se o jehlu zranili. Podle Stanislava Zelenky jsou strážníci proškolení a lidé by jim v případě nálezu měli zavolat na linku 156.
Poznamenává, že konzumenti tvrdých drog v Dačicích jsou většinou už dospělí lidé ve věku mezi dvaceti až třiceti roky. V této souvislosti je nutné vzpomenout i smutný případ vraždy mezi drogově závislými z listopadu 2011, kdy třicetiletý útočník napadl a bodl nožem na silnici 200 metrů za značkou konce obce Dačice ve směru na Jemnici o dva roky mladšího muže. Ten na následky zranění zemřel.
Podle vedoucí služby primární prevence sdružení Meta Boženy Havlové se dačická drogová scéna nijak nemění: „Počet klientů je stále přibližně stejný, je specifická tím, že je otevřená."

Mezi dačickým konzumenty drog podle vedoucí služby primární prevence sdružení Meta Boženy Havlové převládá marihuana, ale rozmáhá se i alkohol.

„Samozřejmě jsou i dlouhodobí uživatelé pervitinu a subutexu," nastínila s tím, že v Dačicích již deset let působí terénní pracovníci sdružení Meta.