Z řad návštěvníků, a to nejen místních, byla slyšet jen slova chvály. Spokojení byli i řemeslníci, kteří zde měli své stánky. Patři mezi ně také výrobce vyřezávaných dřevěných hraček Luděk Fiala z Lodhéřova, kterého překvapilo domácké prostředí adventních trhů. „Se starostou Radimem Benešem se znám dlouho a jsem rád, že mě pozval. Je to tu velice milé a krásné, má to úplně jiný charakter, než v některých městech. Není to tak povrchní,” uvedl.

Právě s výrobou originálních stánků a celou přípravou jarmarku si dali domácí obyvatelé hodně práce. Podle starosty Beneše na tom bylo nejhezčí, že se zapojili skoro všichni, a to i lidé z místních částí.

„Po nocích vyráběli cedule a ještě v pátek v noci jsme lakovali pódium, které je rozkládací. Chtěli jsme udělat všechno opravdově, abychom s tím příští rok už neměli takový problém. Pak si sedneme, probereme, co se povedlo, co bude třeba příště vylepšit, abychom byli připraveni,” říká starosta a přiznává, že na začátku ani netušil, co to všechno obnáší. A byl skutečně na roztrhání. V historickém kostýmu moderoval nejenom vystoupení „prince” Pavla Trávníčka, ale za chodu zařizoval další drobnosti.

S nápadem přišly místní ženy o velikonočních trzích a posledních nejméně šest neděl žily mohutnými přípravami. „Věnovaly jsme tomu hodně času, a to jak ženské ve školce, tak i v klubu žen. Hodně ale dělali i chlapi od omladiny až po ty starší,” shodovaly se Eliška Kovářová a Marcela Švecová, která místní klub žen vede. Zároveň poznamenaly, že ještě ani nezačaly péct vánoční cukroví, protože nebyl čas, ale vše prý dohoní.

Přidává se k nim i ředitelka mateřské školky Eva Benešová, která patřila k hlavním organizátorkám: „Scházely jsme se, vždycky jsme donesly něco dobrého a šlo to samo. Bezvadné je, že se tolik lidí zapojilo a přidávali se i naši kamarádi. Každý něco udělal a patří jim za to poděkování. Hrozně se mi třeba líbilo, že pan Kovář, který tady peče bramboráky, řekl, že nechce nechat ženu v čmoudu, a ujal se toho. To už se dnes tak často nevidí a je to moc milé.”

Dobrá nálada a nadšení byly vidět na každém kroku. Veronika a Aneta Burdovy z nedaleké Klenové na trh připravily adventní věnečky a různé ozdoby. „Dělat dekorace nás baví a tady je to báječné. Rozhodně se jarmark povedl, i když je tu poprvé,” shodly se.

A to už se blížila 15. hodina s očekávaným příletem čertů na místní zámek. Ale aby to nebylo tak jednoduché v Pluhově Žďáru měli peklo naruby. „Čerti spadnou z nebe a andělé vyletí ze země. To trochu děti zmate,” naznačil překvapení starosta Beneš.