16.30 hod. - Před půl čtvrtou odpoledne už měli hasiči sbalené provizorní stany. Jak sdělil ředitel prachatického územního odboru Milan Raba, profesionální hasiči pomáhali nejen s usměrňováním testovaných osob, ale i při závěrečném úklidu.

„Tři stany pro dvě odběrná místa jsme postavili a také sbalili. Na místo jsme instalovali i kontejner nouzového přežití pro zabezpečení zázemí pro odběrové týmy,“ řekl.
Předpokládalo se, že odběry potrvají oba dny. „Šlo to velmi dobře, zvládlo se všechno dnes,“ naznačil s tím, že stany stavělo 12 hasičů, během dne s organizací pomáhalo 6 příslušníků hasičského záchranného sboru.

Tři hasiči ze stanice Křemže provedli závěrečný úklid. „Jejich úkolem bylo především dezinfikování prostorů ve firmě i technických prostředků, které se během dne používaly,“ uzavřel Milan Raba.

Zdroj: Lenka Pospíšilová

15.00 hod. - Testováni byli podle Martina Ševčíka jen zaměstnanci firmy. "Nikoli rodinní příslušníci, ale nešlo jen o lidi z Prachatic, asi šest jich to mělo blíže na odběr do Českých Budějovic," vysvětlil krizový manažer. Vzorky vyhodnocuje celá sít laboratoří, odváženy byly průběžně.

"Když usoudila hlavní odběrová sestra, že je dostatek vzorků, tak byly poslány," uvedl, že putovaly chladícími boxy v převozových sanitkách.

Odběry probíhaly pouze z nosohltanu, krevní testy jsou podle jeho mínění časově náročné a nejsou signifikantní. "Seznam testovaných osob dodalo personální oddělení firmy, tým měl během testování pouze jednu půlhodinovou přestávku," přiblížil.

Ve 14.30 hodin začal závěrečný úklid a dezinfekce prostor.

Jak objasnila Petra Popová z prachatického krizového štábu, za karanténu se považuje situace, kdy je člověk v domácím prostředí, přesto může s rouškou na nezbytný nákup nebo se může jít například do lesa vyvenčit psa, tedy do oblasti mimo kumulaci lidí. V karanténě jsou umístěni lidé s negativním testem nebo ti, co na test čekají. Izolace je situace, kdy je člověk v domácím prostředí, je pozitivně testovaný a nesmí opustit místo izolace.

14.30 hod. - Dnes zvládli v prachatické nemocnici odebrat dle Martina Ševčíka asi 50 vzorků, mobilní odběrové stany se zdravotnickým personálem u firmy InTiCa odbavily na 250 osob. Testování zde uzavřou kolem 15. hodiny. "Zítra se testování dotkne jen asi tří desítek osob, které se dnes z nějakého důvodu nemohly dostavit nebo jsme se jim nedovolali,"dodal.

Jak popsal krizový manažer KHS Martin Ševčík, hromadné odběry v zázemí prachatické společnosti dnes skončí. "Lidé byli pořádní, slušní, vše dodržovali, a tak jsme zvládli více osob než se předpokládalo," uvedl. Díky perfektní přípravě obou odběrných týmů ze Strakonic a Českých Budějovic se podařilo odebrat více vzorků než předpokládali. "Tudíž ve čtvrtek už se zde nebude testovat a zřizovat nové odběrné místo, ale zbytek lidi už se dostaví k odběrům do prachatické nemocnice," dodal.

Z organizačního pohledu to byl nejlépe povedený odběr. "Pár hromadných odběrů už za sebou totiž mám, tak mohu srovnávat," smál se. Výsledky by měly být známy do dnešního večera.

13.05 hod. - Jednatel personální agentury v Prachaticích očekává dobré zprávy. 

Jednatel personální agentury AktivTeam SV s.r.o. Marek Šimek.Zdroj: Deník/ Leona FrölichováMarek Šimek z personální agentury Aktiv Team SV věří, že výsledky dopadnou dobře. "Většina těch lidí do kontaktu přišla pouze v práci. Doufám, že se ohnisko vytvořilo jen v komunitě, která spolu pracovala,“ dedukuje.  „Pracovníci, kteří jsou v Prachaticích dlouhodobě, jsou ubytováni i v soukromých bytech,“ popsal s tím, že po dvou letech, zde mají už přechodné bydliště, ale na testy byli svoláni také. Nakažení mají vyhrazené celé křídlo objektu ubytovny. "Všichni mají bezpříznakový, dalo by se říci lehký průběh onemocnění, nijak se neléčí,“ přiblížil. Odloučení od světa nesnáší dobře. „Snaží se to zvládat, připravují nám seznamy, co se týče jídla. Každý druhý den je zásobujeme,“ shrnul s tím, že agentura tyto výdaje i financuje.

11.58 hod. - Prachatický místostarosta komentuje situaci kolem firmy InTiCa a koronaviru. Jak sdělil, díky úzké spolupráci s Krajskou hygienickou stanicí v Českých Budějovicích, Hasičským záchranným sborem ČR a zodpovědnému přístupu spoluobčanů se situace zvládá dobře.

11.10 hod. - Zahraničním dělníkům, u nichž se prokázala nákaza koronavirem, zprostředkovala zaměstnání v prachatické firmě InTiCa System personální agentura AktivTeam SV. Její jednatel Marek Šimek upřesnil, že testy podstoupí celkem 42 jejích pracovníků, všichni dnes. Zbylými testovanými jsou další pracovníci firmy InTiCa, jimž ale zaměstnání nezprostředkovala zmíněná agentura.

„Naši pracovníci jsou převážně z Maďarska a Ukrajiny, také několik Slováků a Čechů,“ řekl Marek Šimek. Podle něj někteří cizinci zpočátku nechápali, proč musejí testy podstupovat, když nemají příznaky.

„Teď už to berou sportovně, dodržují to, co jim bylo nařízeno. Tedy většinou, občas se v tom množství lidí najde někdo problematický, kdo nechce dodržovat daná pravidla. V tomto směru požádám o součinnost město, respektive městskou policii,“ doplnil jednatel agentury.

Potvrdil, že v ubytovně v areálu bývalé Jitony je v karanténě 62 agenturních pracovníků, z nichž je 14 pozitivních. Další dva, bratr se sestrou, jsou hospitalizování v českobudějovické nemocnici. Všem pracovníkům nově příchozím do Prachatic prý agentura zajistila rychlotesty na koronavirus.

„Také pacient 0, tedy první z ubytovny s prokázanou nákazou, se z Ukrajiny nemohl dostat bez testu. Po příjezdu do Prachatic prošel ještě zdravotní prohlídkou, po třech dnech se u něj projevily příznaky koronaviru. Cestoval vlakem, možná se tedy nakazil cestou přes problémové regiony,“ popsal Marek Šimek.

10.10 hod. - Podle jednatele personální agentury AktivTeam SV s.r.o. Marka Šimka bude dnes otestováno na 42 agenturních pracovníku, kteří Jsou zaměstnáni v InTiCa.

Jednatel personální agentury AktivTeam SV s.r.o. Marek Šimek.Zdroj: Deník/ Leona Frölichová

Marek Šimek (na snímku), jednatel personální agentury AktivTeam SV s.r.o.

9.32 hod. - Zdravotníci odebrané vzorky průběžně odvážejí.

Zdroj: Deník/ Leona Frölichová

9.05 hod. - Před 9. hodinou čekala na testování další skupina zaměstnanců prachatické firmy InTiCa Systems.

Před 9. hodinou čekala na testování další skupina zaměstnanců prachatické firmy InTiCa Systems.Zdroj: Deník/ Leona Frölichová

8.58 hod. - Už ráno otestovala prachatická nemocnice 50 zaměstnanců firmy.

8.49 hod. - Dneska podle krizového manažera krajské hygienické stanice Martina Ševčíka se stihne otestovat zřejmě více lidí, než čekali. "Zaměstnanci, i pokud budou mít negativní vysledky, musejí dodržet čtrnáctidenní karantenu," upřesňuje podmínky Martin Ševčík.

9.31 hod. - "Bála jsem se a nic hrozného to nebylo," zhodnotila samotný test Irena Kotoučková, která přišla jako první.

Jako první jde na test Irena Kotoučková.Zdroj: Deník/ Leona Frölichová

8.29 hod. - Testovat se také nechal Jaroslav Brož, který věří, že je zdravý.

Zdroj: Deník/ Leona Frölichová

8.24 hod. - Místostarosta Prachatic Jan Klimeš přišel vše zkontrolovat a věří, že vše proběhne bez problémů. 

Zdroj: Deník/ Leona Frölichová

8.12 hod. - Na místo dorazili i strážníci prachatické městské policie, aby pomohli s organizací.

8.09 hod. - Krizový manažer KHS Martin Ševčík vyrazil mezi zaměstnance společnosti, aby jim objasnil, jak budou probíhat odběry a jak vypadá aktuálně situace v Prachaticích. Zodpověděl i otázky, kdy budou k dispozici vysledky.

Od středečního rána probíhá hromadné testování zaměstnanců prachatické firmy InTiCa Systems. Mezi zaměstnance vyrazil také Martin Ševčík, krizový manažer KHS, aby jim objasnil, jak budou probíhat odběry a jak vypadá aktuálně situace v Prachaticích.Zdroj: Deník/ Leona Frölichová

8.00 hod. - Většina hasičů z místa již odjela. Podle Milana Raby, ředitele prachatickych hasičů, zůstanou minimálně tři hasiči na místě, aby pomohli s organizaci.

7.56 hod. - Krizový manažer Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Martin Ševčík Deníku sdělil, že stany pro testování stavěli prachatičtí profesionální hasiči. "V první stanu se bude provádět registrace příchozích osob krajskou hygienickou stanicí a ve zbylých dvou stanech se již bude odehrávat samotný odběr a úkony potřebné k laboratornímu vyšetření," popisuje Martin Ševčík.

Vyšetřovat se bude podle jeho slov ve dvou dnech celkem 346 osob. Odebírat vzorky bude i nemocnice v Prachaticích, na místě samotném pak sestry z nemocnic ve Strakonicích a Českých Budějovicích. První výsledky rozborů budou k dispozici již ve středu odpoledne a poslední v pátek.

Lidé budou přicházet ve skupinkách po třiceti lidech, aby bylo zajištěno, že se nebudou potkávat. "Mají vyznačené koridory, kudy se budou pohybovat a místa ke stání a případně i k sezení," uvedl Martin Ševčík.

"Na odběrech přímo tady v Prachaticích se budou podílet dva týmy, v každém jsou tři lidé a dále hasiči. Takže celkem do dvaceti lidí," doplnil Martin Ševčík.

7.01 hod. - Jako první vyrazila na test Irena Kotoučková. Jak Deníku sdělila, neví, co ji čeká, protože je momentálně  doma. Věří ale, že je zdravá, nemá žádné příznaky. Obavu samozřejmě má.

Testy mají podstoupit více než tři stovky pracovníků firmy, kteří budou rozděleni do několika skupin, aby nedocházelo k vzájemnému kontaktu.

Testy jsou nezbytné, protože koronavirem onemocněly na dvě desítky agenturních pracovníků firmy.

"Začínáme ve středu v osm ráno a testované osoby zveme postupně tak, aby přišly co nejméně do kontaktu s ostatními," řekla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová. Doplnila, že s organizací akce, která je logisticky velmi náročná a potrvá do čtvrtka, pomáhají hasiči, zaměstnanci Nemocnice Prachatice i příslušníci dalších složek integrovaného záchranného systému kraje. "Za to jim velice děkuji, protože to opravdu není, i vzhledem k horkému počasí, žádná legrace. S podobnými akcemi již máme zkušenosti z minulých měsíců, proto si dovolím požádat především testované, aby dodržovali informace a pokyny, bez jejich ohleduplnosti a zodpovědnosti to nepůjde," doplnila Kvetoslava Kotrbová.