„Jsme tu dobrá parta a líbí se nám tu. Do školy jezdíme do Stráže nad Nežárkou, ale tady hodně sportujeme,“ řekl Jaromír Čada.

Ostatní, Jakub Jančura a Radka s Martinem Tupých, přikyvovali. V létě si totiž chodí zahrát na kurty tenis, občas si zahrajou fotbal nebo volejbal a v zimě, která jim letos opravdu přála, i hokej na rybníku, kde prý mají obecní brány.

To, že se vsi hodně sportuje, potvrdila i vyhledávaná místní kadeřnice Olga Šebková: „Máme tu saunu, tenisové kurty, dětské a fotbalové hřiště, takže sportovní vyžití je tu velké. Synovi je šestnáct let a má tu velkou partu kluků.“

Sama prý má ve vsi hodně svých vrstevníků, takže je tam poměrně hodně mladých lidí a o zábavu není nouze.

„Žije a podniká se mi tady dobře, i když jsem na vesnici. O zákazníky nouzi nemám. jezdí za mnou dokonce jedna zákaznice na kole ze sousední vsi, a to i v mrazu a sněhu. Obdivuji ji, když přijede celá ojíněná,“ řekla Olga Šebková.

Kolo a babeta jsou tady totiž prý nejčastějšími dopravními prostředky, zejména mimo sněhovou a ledovou sezonu.

„Jezdíme sem pravidelně za Olinkou, ale občas si sem zajedeme do hospody na jídlo, protože od loňska tu vaří dobře a u nás hospoda není. Navíc jsou tu družní lidé, tak se nám tady líbí,“ svěřil se Ladislav Snopek z Dolní Lhoty, původem Pražák. Sem je s manželkou přivedla láska ke zdejšímu kraji. „Letos jsem se tady v Příbrazi zúčastnila i maškarního průvodu a bylo to moc hezké. Obnovovali tady tradici po 17 letech,“ doplnila manžela Eva Snopková.

Do Příbrazi přijíždějí lidé z okolí nejen za stříháním, ale také za zábavnými programy pro děti, které pořádá majitelka Penzionu Příbrazský. „Byli jsme tu třeba na kolech na vodnickém dni, kde se soutěžilo. Nejvíc se mi líbilo malování na obličej, nechal jsem si namalovat Spidermana,“ vzpomíná za juniory Jakub Dvorský z Vydří, který byl právě se svou maminkou u zdejší kadeřnice.

Příjemnou zdejší komunitu chválila i předsedkyně občanského sdružení Markéta Blažková: „Líbí se mi třeba, že tu dělají v hospodě týden před Vánoci Dopečnou. Sejdou se tam ženy ve věku od osmnácti do osmdesáti let, všechny si tykají a vyměňují si recepty a zkušenosti, to je úžasné.“

Podobně ji prý uchvátilo při přípravách obnovy tradice Masopustu, jak se sešli v hospodě senioři, kteří ještě Masopust zažili, s omladinou a společně vymýšleli masky, sršeli nápady a hezky se k sobě chovali.
Programů pro děti vloni připravilo sdružení Příbrazský Plaváček podle Markéty Blažkové šest a letos je rozšířili na osm.

„Začali jsme karnevalem v únoru a skončíme v říjnu Dušičkovým dnem. Dobře se nám spolupracuje i s vedením obce, tak jsme začali pořádat i programy pro dospělé, jako byl například loňský adventní koncert a zmíněný Masopust. Lidé se mě už ptají, kdy budou hotové DVD, na kterých budou zaznamenány všechny zimní akce v Příbrazi,“ doplnila s úsměvem Markéta Blažková.

Plánů do budoucna ale mají v Příbrazském Plaváčku ještě opravdu hodně.