Rybník byl ohrazen bezpečnostní policejní páskou a o nebezpečí byli informování jak nájemci rybníka, tak i lidé bydlící v jeho těsné blízkosti.

V sobotu při výlovu se totiž na dně ukázal německý dělostřelecký protipancéřový granát. Podle přivolaného policejního pyrotechnika se jednalo o munici z 2. světové války.

„Podle pamětníků se jich tam našlo už asi deset a i podle pyrotechnika je předpoklad, že tam ještě nějaká munice je. Teď jsme nechali místo uzavřít a rybník se napouští. Na jaře ho potom necháme vyčistit. Již jsme jednali s odbornou pyrotechnickou firmou,“ uvedl včera starosta Českého Rudolce Antonín Doležal. V okolí se nachází munice z války poměrně často. Třeba v bývalém Zámeckém rybníku se při bagrování dna objevila munice anebo v nádrži v Nové Vsi.

Jak vysvětlil archeolog Muzea Jindřichohradecka Vladislav Burian, jedná se o lokality, kudy za války ustupovali němečtí vojáci.

„Němci se při ústupu zbavovali munice, která pro ně byla zbytečnou zátěží. Když jim došly pohonné hmoty, tak vše naházeli do rybníka, aby měli dál volnou cestu. Všude kolem jsou ústupové cesty, i na Novobystřicku. Také se zbavovali všeho, co by je mohlo identifikovat. Důstojníci ze strachu zahazovali odznaky a podobně. Obyčejný voják měl při zajetí větší naději na přežití,“ doplnil.

Podle policie může být stará munice stále velice nebezpečná: „Doporučujeme na nález nesahat, neotáčet jej, nepřenášet, ani s ním jinak nemanipulovat, místo nálezu si označit a vše ihned ohlásit na linku 158. Pyrotechnik munici zajistí a převeze ji k bezpečnému zlikvidování,“ uvedla mluvčí Regina Tupá.

Na Jindřichohradecku to není v posledních dnech jediný nález munice. V uplynulých dnech pyrotechniky poměrně často také zaměstnávaly výkopové práce na českovelenickém vlakovém nádraží. Těžké stroje zde občas obnaží nějakou bombu.

Tato munice však má podle archeologa Buriana jiný původ. Jedná se totiž o pozůstatek útoku ze 23. března 1945, který provedla 15. USAAF, tedy americká letecká armáda. Svrhla na nádraží a okolí nejméně 600 bomb.