VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V sobotu uplynulo sto let od narození letce Jaroslava Béma

Jindřichohradecko - Kdo znal předválečného vojenského letce Jaroslava Béma, ví, že to byl šťastný muž.

23.12.2014
SDÍLEJ:

Jaroslav Bém. Foto: archiv Vladislava Buriana

Splnil se mu sen létat, potkal ženu svého srdce, byl obklopen řadou skvělých lidí a do poslední chvíle se uměl radovat ze života. Právě v sobotu uplynulo sto let, kdy tento báječný muž ve slušivé modré uniformě spatřil světlo světa.

Život Jaroslava Béma

Jaroslav Bém se narodil 20. prosince 1914 v Nové Říši. Po ukončení obecné školy nastoupil na reálné gymnázium v Moravských Budějovicích, jež absolvoval v roce 1935. Poté se přihlásil na Vojenskou akademii v Hranicích na Moravě, odkud však byl po náročných lékařských prohlídkách nakonec zařazen k pozemnímu vojsku do jednoroční Záložní důstojnické školy v Levoči. Po ukončení sloužil v Jelšavě u 4. horského pluku, byl zde povýšen na poručíka a dále působil v Tornale, posléze u 2. horského pěšího pluku v Ružomberoku. Odtud byl odeslán do Liptovského Mikuláše, kde se stal instrukčním důstojníkem Stráže obrany státu.

Jeho sen stát se vojenským letcem se mu naplnil 28. května 1937, kdy byl přijat do Vojenského učiliště v Prostějově do kurzu pozorovatelů letectva.

Po absolvování byl převelen k bombardovacímu pluku číslo 5 v Brně, 83. letce. Zde prošel operačním výcvikem na francouzských strojích Marcel Bloch MB-200, později na ruských B-71 ve funkci pozorovatel-navigátor.

Jak na jedné z besed pořádaných Klubem historie letectví Jindřichův Hradec Jaroslav Bém vzpomínal: „Měl jsem nakonec přece jen štěstí a k mé velké radosti jsem byl v září 1938 přijat na Vojenskou akademii v Hranicích. Jenže namísto toho nastala mobilizace, a já byl převelen na letiště v Německém Brodu. Po potupném mnichovském diktátu jsem se vrátil na základnu do Brna, kde jsem byl vybrán do skupiny navigátorů do leteckého oddělení firmy Baťa ve Zlíně. Bohužel k našemu umístění zde nakonec nedošlo." Nadporučík Bém vykonal do konce února 1939 jako pozorovatel-navigátor celkem 477 letů v celkové době trvání 148,44 hodin ve dne a v noci.

Odchod z armády

Jaroslav Bém odešel z armády a vrátil se do rodné Nové Říše, kde byl zaměstnán u Nemocenské pojišťovny. Oženil se, založil rodinu. Po vypuknutí II. světové války se aktivně zapojil do domácího protifašistického odboje, byl také totálně nasazen v Pardubicích. Když válka skončila, byl v hodnosti nadporučíka povolán k vojenskému letectvu do Brna. „Protože však Rudá armáda obsadila letiště brněnského 202. pluku, tak jsme se k výcviku téměř nedostali. Brzy mě tato letecká nečinnost přestala bavit, a rozhodl jsem se proto v roce 1947 vrátit zpět do Nemocenské pojišťovny."

S rodinou bydlel v Dačicích. Podílel se zde na založení místního Aeroklubu, který byl pojmenován po Vilému Göthovi, jenž zahynul jako stíhací pilot 25. října 1940 v bitvě o Británii.

Jaroslav Bém stál u zrodu myšlenky i realizace leteckého dne, který se konal v srpnu 1947 v Dačicích a jemuž předcházelo odhalení pamětní desky dačickému Vilému Göthovi na domě, kde před válkou s rodiči žil. V místě svého bydliště pomáhal J. Bém pořádat přednášky, besedy a výstavy s leteckou tematikou.

Po změně politického režimu v únoru 1948 byl jako záložní důstojník propuštěn z vojenského letectva. Patřil k dlouholetým aktivním členům Svazu bojovníků za svobodu, po listopadu 1989 byl rehabilitován a byla mu navrácena hodnost nadporučíka.

V roce 1994 byl přijat do Svazu československých letců. Jeho informace a vzpomínky významně pomáhaly při vzniku několika knih a odborných výstav v Dačicích a Jindřichově Hradci.

Osobní vzpomínka

S Jaroslavem Bémem jsme se potkávali v Dačicích od konce 80. let 20. století a byl jsem velmi rád, že se z nás postupem času stali dobří přátelé. Když se pak v závěru roku 1997 manželé Bémovi přestěhovali do Jindřichova Hradce k rodině syna, stal se pan Bém pravidelným hostem přednášek a besed našeho Klubu historie letectví.

Jaroslav Bém dne 28. října 2000 slavnostně odhalil Památník letců na nábřeží Ladislava Stehny v Jindřichově Hradci.

Pro mne bylo velkou ctí být tomu přítomen. U příležitosti 90. narozenin byl J. Bém jmenován čestným členem našeho Klubu.

Jaroslav Bém zemřel 7. ledna 2008 ve věku úctyhodných 93 let. Mám však pocit, jako by tu byl stále s námi. Vzácné okamžiky našich setkání patří k nezapomenutelným a vždy měly jedno společné: pan Jaroslav Bém byl usměvavým, upřímným a milým společníkem.

VLADISLAV BURIAN

Autor: Redakce

23.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Hradci se setkali výsadkoví veteráni a jejich příznivci.
27

OBRAZEM: V Hradci se setkali výsadkoví veteráni

Ilustrační foto

V Dačicích rozdělili milion na sociální služby

OBRAZEM: Stříbřečtí se naladili na Vánoce divadlem

Stříbřec - Divadelní vystoupení ve Stříbřeci se odehrálo pod širým nebem.

Uprostřed týdne vás na Vánoce naladí koledy nebo vánoční tvoření

Jindřichohradecko - Ve středu se určitě nemusíte nudit doma, ale můžete si vybrat některý z našich tipů, kam se vydat za zábavou.

Knihovny zvou na kávu nebo besedu o kometě

Jižní Čechy – Vůni kávy bude mít předvánoční setkání účastníků Akademie volného času ve společenském sále Šmidingerovy knihovny ve Strakonicích.

Představujeme prvňáčky z dalších základních škol

Jindřichohradecko - Každý týden vám představíme prvňáčky ze základních škol na Jindřichohradecku. Dnes jsou to děti ze základních škol v Chlumu u Třeboně a Starém Městě pod Landštejnem.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT