Obyvatelé Suchdola nad Lužnicí již nějaký čas volají po vybudování chodníků kolem ulice Pražská, která je páteřní komunikací ve městě. Nyní jejich prosby vyslyšela i suchdolská radnice.

Podle suchdolského starosty Luboše Hešíka mohou nyní lidé využívat chodník kolem vlakového nádraží. „Je to tam bezpečnější, ale myslím si, že vybudovat chodník kolem silnice první třídy bychom měli. Kolem této komunikace se skutečně v současné době jít nedá," připustil.

Za vybudování chodníků se již místní postavili i peticí, kterou projednali zastupitelé a shodli se na tom, že se pokusí přes zimu vyjednat zadání projektové dokumentace. „Chtěli bychom to připravit tak, aby bylo možné v příštím roce žádat na tuto akci o dotaci. Pouze z vlastních prostředků bychom to zřejmě nedělali," předeslal starosta. Je ale podle něho výhodou, že se v případě Pražské ulice jedná o silnici první třídy. „Doufám, že se nám s žádostí podaří uspět. Pokud budou vypsané obdobné dotační tituly jako v předchozích letech, mohli bychom mít šanci," míní.

V Pražské ulici už je navíc připraveno i veřejné osvětlení a zhruba v polovině již došlo i ke svedení elektrického vedení pod zem. „S E.onem jsme předběžně jednali o tom, že by se do země dala i zbývající část," dodal Luboš Hešík.

Nyní bude město čekat na vypracování studie proveditelnosti a účelnosti chodníku v úseku od železničního přejezdu u vlakové zastávky až po poslední obydlený dům na konci Suchdola ve směru na Třeboň. Počítá se se zpracováním obdobné studie od vjezdu do areálu společnosti Eaton právě k železničnímu přejezdu, což by zahrnovalo celý úsek Pražské ulice v Suchdole nad Lužnicí.

Nový chodník by měl vzniknout také v ulici Havlíčkova. „Od podzimu jsme jednali s majiteli pozemku o možnosti jeho vykoupení. Nyní se vše podařilo, což nám velmi pomohlo při řešení situace v této lokalitě, která patří z hlediska dopravy a bezpečnosti k těm nejproblematičtějším," informoval starosta.

V září by tady mělo dojít k posunutí nového plotu na úroveň sousedního oplocení. Již nyní se pracuje na zpracování dokumentace pro výstavbu nového chodníku. Chodník je tady potřeba proto, aby pěší měli spojení do centra i v době rekonstrukce této ulice.

Petra Lejtnarová