Jak vysvětlil vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu suchdolského úřadu Daniel Veith, o vytvoření pomníku se v Suchdole uvažuje již od počátku 90. let, což je doložené i v Suchdolském zpravodaji. Existuje tady sice pamětní deska obětem druhé světové války, na níž jsou zastoupení lidé z celého Vitorazska, ale židovští občané tam podle slov Daniela Veitha z nějakého důvodu nejsou. „Pro Suchdoláky to bylo velké téma. Museli jsme se s tím nějak vypořádat,“ říká.

V Suchdole proto zřídili nadační fond a zároveň i transparentní účet, na který může kdokoli přispět a pomoci tak s vytvořením důstojného místa, které bude připomínat židovské oběti. Aktuálně je na účtu 102 470,28 korun, přičemž z něho již bylo zaplaceno 80 tisíc korun za kámen, z něhož bude pomník vytvořen. „Máme tam i pár významných dárců, přispěl například Karel Schwarzenberg nebo jedno z „Wintonových dětí,“ zmínil Daniel Veith.

Předpokládané náklady na vybudování pomníku jsou 450 tisíc korun, přičemž ale sochař pracuje bez nároku na honorář. Z podoby památníku mají v Suchdole radost.

Číslo účtu Nadačního fondu na realizaci pomníku je 4868010359/0800.

„Pan Roith si nechal vyprávět známý příběh, že když tady odtud židovské rodiny odcházely a místní se s nimi loučili, tak líbali práh jejich domu. Pomník je tedy ve tvaru otevřených dveří s kamennými veřejemi, což znázorňuje odchod a domov. Navíc je to ve tvaru hebrejského písmene tav, což je poslední písmeno abecedy a tím pádem znázorňuje jakousi konečnost,“ vysvětlil a dodal, že na pomníku bude vypsáno 30 jmen obětí. „Bylo to docela překvapení, nikdy totiž ta jména nebyla sepsána takto dohromady,“ poznamenal. 

Pomník by měl v dohledné době začít vznikat v parku navazujícím na náměstí Svobody.