Po čtyřleté pauze získala opět nejvíc zastupitelských křesel v Třeboni ODS, a to i přesto, že procentuálně ztratila a přišla i o jeden mandát. Voliči rozhodli, že v následujících čtyřech letech obsadí ODS šest křesel v zastupitelstvu.

Mnohem víc však tratila KDU-ČSL. Její propad o víc než deset procent oproti volbám v roce 2010 pro ni znamená nejen ztrátu nadvlády, ale také to, že obsadí jen pět zastupitelských postů namísto osmi a funkce starosty, kterou dosud hájila Terezie Jenisová, se jí vzdálila.

Naopak třeboňská ČSSD procentuálně trochu posílila a čtyři mandáty, které dosud v zastupitelstvu měla, rovněž obhájila. Do povolebních vyjednávání ji tak opět povede dosavadní místostarosta Zdeněk Mráz.

Jedno místo se podařilo obhájit také KSČM a TOP 09. Ta v roce 2011 sice vystoupila z koalice tvořené dále KDU-ČSL, ČSSD, Občané.cz a Stranou zelených, ale její tehdejší zástupce Jan Makovička zůstal v zastupitelstvu i v koalici jako nezařazený. V novém období bude hájit barvy nového uskupení na politické scéně v Třeboni nazvaném Společně pro Třeboň, což je koalice Strany zelených a hnutí OMMO (Občané městu, město občanům). Společně pro Třeboň získalo hned tři mandáty, i když jeden z nich v podstatě obhájil Jiří Vopátek, který dosud v zastupitelstvu působil právě za Stranu zelených.

Jediným z členů končící koalice, který se do nového zastupitelstva neprosadil, je uskupení Občané.cz.

Tím, kdo hlasy a voliče ubral známým kandidátům na třeboňské komunální scéně, je hnutí ANO 2011. To, jako naprostý nováček, získalo pět mandátů, tedy stejně jako dosud vládnoucí KDU-ČSL. O tom, že skončilo na třetím místě, rozhodlo pouhých 68 hlasů.

V povolebních vyjednáváních tak bude hodně záležet na tom, kam se právě nováčci z ANO 2011 přikloní, nebo zda zůstanou v pozici neutrální a budou se přiklánět podle aktuálního postoje k projednávaným tématům na tu či onu stranu.

Nejznámější jména v třeboňském zastupitelstvu zůstávají i nadále. Na jedenácti místech z pětadvaceti ale ke změně došlo. Důvodem bylo i to, že někteří zastupitelé se do nových bojů již nepouštěli.

Petra Jouzová

ODS:

Nové složení zastupitelstva v Třeboni - ODS.

Nové složení zastupitelstva v Třeboni - ODS.

KDU-ČSL:

Nové složení zastupitelstva v Třeboni - KDU-ČSL.

Nové složení zastupitelstva v Třeboni - KDU-ČSL.

ANO 2011:

Nové složení zastupitelstva v Třeboni - ANO 2011.

Nové složení zastupitelstva v Třeboni - ANO 2011.

ČSSD:

Nové složení zastupitelstva v Třeboni - ČSSD.

Nové složení zastupitelstva v Třeboni - ČSSD.

Společně pro Třeboň:

Nové složení zastupitelstva v Třeboni - Společně pro Třeboň.

TOP 09

Nové složení zastupitelstva v Třeboni - TOP 09.

KSČM:

Nové složení zastupitelstva v Třeboni - KSČM.