„Rozhodli jsme se vybudovat toto důstojné vzpomínkové místo jako prostor pro truchlení naplněný úctou především k nenarozeným dětem,“ zmínila dnes už bývalá ředitelka Hospicové péče sv. Kleofáše Petra Brychtová.

Pomník zemřelým dětem je umístěn na levé straně od kostela sv. Alžběty, v místě, kde bývaly dětské hroby. Byl odhalen jen několik dní před Dušičkami. Slavnostní chvíli si nenechaly ujít tři desítky lidí, kterým vznik myšlenky nastínila nová ředitelka hospice Irena Kalná.

„Chodili se s námi poradit lidé, kterým zemřelo dítě během těhotenství nebo porodu. A tak jsme se o to začali zajímat. Zjistili jsme, že už existuje organizace Dítě v srdci, která provází rodiny během ztráty dítěte a věnuje se jim i následně. Setkali jsme se s nimi, myšlenka se nám líbila a před rokem na podzim vznikl spolek Jihočeské Dítě v srdci, který má poradnu v Českých Budějovicích,“ popsala Irena Kalná.

Vznik pomníku finančně podpořila benefice Polévka, která pomáhá, kterou pro Hospicovou péči sv. Kleofáše zorganizovala Galerie Třeboň v marcipánu. Pomohla i výstava Třeboň plná andělů, kterou uspořádalo Město Třeboň, spolek Žít Třeboní a také individuální dárci.