Dvanácté pivovarské slavnosti začaly úderem desáté hodiny.„Jezdili jsme sem jako študáci od samého počátku. Teď sem jezdím dál, ale už s manželkou a dětmi," říká Jiří Šanda ze Zlivi. Jeho manželka Jiřina dodává, že sem jezdí alespoň na prodloužený víkend, cíleně na slavnosti.

Pravidelně sem přijíždí i parta kamarádů až z Teplic. „Děláme si každý rok trika, máme stylové čepice, prostě si to jedeme užít. Sranda musí být. Je tady skvělá atmosféra a samozřejmě i pivo. Účastníme se i soutěží, když to jde," vypočítává Standa Jakoubek za celou teplickou skvadru. „Vždycky tady tenhle víkend pršelo, letos je asi potřetí pěkně, a i když je toho slunce trochu moc, tady ve stínu je to příjemné," dodává.

O počasí mluvila i ředitelka pivovaru Olga Čelakovská. „Loni přišla ta strašná bouřka a pršelo až do neděle. Letos se zdá, že to konečně vyjde," míní a dodává, že večer bývá na nádvoří třeboňského pivovaru i kolem dvou tisíc návštěvníků, kteří se i letos mají na co těšit. Jedním z lákadel bylo i například pivo točené přímo z kašny, kterou nechal majitel pivovaru Ferdinand Stasek obnovit podle dobových materiálů.

Odpoledne ale skutečně asi většina Třeboňáků i turistů dávala přednost koupání, nicméně s postupujícím časem se pivovarské nádvoří začalo zaplňovat, a když na scénu, kde se do té chvíle vystřídaly dechovka, cimbál i swing a rock, nastoupila skupina Queenie s nejslavnějšími hity legendárních Queen, prostor před pódiem definitivně ožil. „Jsou fakt skvělí, zahlédli jsme plakát, že tady budou hrát, tak jsme přišli vlastně původně na ně, ale asi se zdržíme, i pivo je super," shodly se Jana Marková a Petra Toužimská, studentky z Českých Budějovic, které jsou na Třeboňsku na dovolené.

Od té chvíle již atmosféra pouze gradovala. „Hlavním večerním tahákem je hradecká kapela Tlustá Berta, která nám tady hraje pravidelně a lidi se na ní těší," říká ředitelka pivovaru.

Její slova se do detailu potvrdila krátce po deváté hodině večerní, kdy rockový ansámbl před diváky nastoupil. Počasí v tu chvíli již bylo snesitelné, nádvoří do posledního místečka zaplněné a zábava se rozjela na plné obrátky. Ohňostroj byl pro všechny příjemným zpestřením a když potom rozehráli své nástroje i třeboňští Second Service Band, roztančené publikum se bavilo dlouho do noci.

Petra Jouzová