Za stovkami stavebnic stojí šestatřicetiletý Michal Plos z Českých Budějovic. „Poprvé jsem dostal lego v šesti letech, když jsme jeli do Legolandu v Dánsku a pamatuji si, že v něm bylo takové malé bílé svítící strašidýlko,“ zavzpomínal na své začátky Michal Plos. Záliba v Legu ho provází celý život, nejvíce stavebnic ale vznikalo v nedávné době covidu.

Jeho expozici kostiček vévodí obrovské město, propracované do nejmenších detailů. Uvnitř domů uvidíte figurky, na oknech květiny a v ulicích se zároveň odehrávají nejrůznější situace. „Město jsem postavil speciálně pro výstavu ve Veselí nad Lužnicí a strávil jsem nad ním zhruba 35 až 40 hodin. Od té doby se ještě rozrostlo o jeden hotel. Pokud se mi některý z modelů domů ze stavebnice nelíbí, tak si ho upravím, přírodu si dělám vlastní,“ řekl Michal.

Dačická řežba
Řezbáři, skláři, sochaři i kováři tvoří umění. Podívejte se jim pod ruce

Na jeho výstavě jsou k vidění i zajímavosti ze světa oblíbené stavebnice. „Mám například všechny figurky k desátému výročí Lego Ninjago, jsou tu také stavebnice Lego z devadesátých let, nejstarší set je pak z roku 1986 a to je vojenská pevnost,“ upřesnil stavitel. Lego ale nepatří mezi nejlevnější koníčky. „Nejjednodušší stavebnice začínají na stovkách, malé sety stojí v řádech stokorun a ty největší sety vyjdou i na deset tisíc korun,“ vypočítal Michal Plos tím, že doma má více než 300 tisíc kostiček Lega. Svým stavebnicím vyčlenil prostor půdy, kde jsou uschované v krabicích.

Výstavu Lega na třeboňském zámku můžete navštívit až do 6. září. Otevřeno je denně od 10 do 16 hodin.