Krátce před páteční devátou hodinou ranní přijali jihočeští hasiči oznámení o úniku plynného čpavku v třeboňském pivovaru Regent. "Na místo byly vyslány profesionální jednotky z Třeboně a Českých Budějovic a jednotky dobrovolných hasičů Třeboň Branná a Lomnice nad Lužnicí. Na místo vyjela chemická laboratoř hasičů z Českých Budějovic, celkem zasahuje sedm kusů techniky a přes dvacet hasičů," uvedl Vratislav Malý z Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje s tím, že hasiči museli z objektu evakutovat 18 osob.

Policisté zajišťovali okolí ve vzdálenosti zhruba 300 metrů od pivovaru.

"Hasiči vytvořili průzkumnou skupinu v ochranných protichemických oblecích s dýchací technikou uvnitř a pracují na zastavení úniku, ke kterému došlo na obtížně přístupném místě. Podařilo se výrazně zmenšit objem unikajícího plynu, nyní se pracuje na jeho úplné likvidaci. Událost je bez zranění," dodal Vratislav Malý kolem půl jedenácté dopoledne.

Zasahující složky žádaly občany, aby se nepřibližovali k místu události a dbali pokynů složek IZS.

Zásah pokračoval i v odpoledních hodinách. "Čpavek stále v menším množství uniká. Kolem půl čtvrté je naplánováno odčerpání čpavkuz nádrže," informoval Vratislav Malý.

V 16.11 hodin mohli hasiči nahlásit, že je zásah v pivovaru ukončen. Byla zrušena rovněž policejní uzávěra okolí. "Již nedochází k úniku čpavku do okolí. Na místě zůstává specializovaná firma a dobrovolní hasiči z Třeboně určení k monitoringu situace," sdělil Vratislav Malý s tím, že likvidace zbytku čpavku bude pravděpodobně probíhat celou noc.