Deník se na podrobnosti zeptal primáře infekčního oddělení třebíčské nemocnice Zbyška Pospíšila.

Vyskytl se na Třebíčsku případ prasečí chřipky?
Zatím se nám nepotvrdil případ prasečí chřipky na Třebíčsku. Dnes, tedy ve středu 29. července okolo poledního, budeme mít výsledky mladíka, který se dostavil v pondělí s příznaky chřipky. Procestoval kus Evropy. Je teď u nás na oddělení na pozorování, přišel s vysokými horečkami a bolestmi kloubů.   V půli července k nám přišla žena, která přijela z Austrálie do Třebíče za příbuznými. Necítila se dobře, měla podobné příznaky, naštěstí se u ní prasečí chřipka nepotvrdila. U ní doma v Austrálii zrovna prasečí chřipka řádí, v místě jejího bydliště byly přechodně uzavřeny některé školy.


Máte nějaké speciální pokyny vzhledem k blížící se epidemii prasečí chřipky od ministerstva zdravotnictví, případně hlavního hygienika?
Máme, samozřejmě. Musím říci, že perfektně funguje komunikace s třebíčským pracovištěm Krajské hygienické stanice, vedením nemocnice, zřizovatelem a námi. Obdrželi jsme přesné směrnice k odběrům a transportu vzorků, informace o počtech nakažených a podobně. Tyto informace jsou pravidelně aktualizovány.


Kolik lůžek by případně mělo infekční oddělení třebíčské nemocnice k dispozici?
Máme 28 lůžek. Přes léto jsou obsazená, protože se množí případy průjmových onemocnění, záněty mozkových blan a tak dále. Pro pacienty s vážnějším průběhem se ale místo najde. V období rozvinuté epidemie či pandemie se však nekomplikované případy chřipky na lůžkovém infekčním oddělení neléčí, převážná většina nemocných bývá – a zřejmě bude – léčena svými praktickými lékaři v domácím léčení.


Kolik lidí každoročně zemře na následky běžné chřipky, jak ji známe?
V rámci Česka jsou to řádově stovky až tisíce lidí. Tady je potřeba dodat, že jde většinou o kombinované příčiny úmrtí u polymorbidních pacientů, trpících navíc třeba závažnou cukrovkou, ischemickou chorobou srdeční či nádorovými chorobami, pro které je každé onemocnění navíc závažným ztížením komplikovaného zdravotního stavu.


O co je nebezpečnější – pokud vůbec je – prasečí chřipka, než běžně známá chřipka?
Na celém světě zatím na její následky zemřelo asi 700 až 800 lidí. Zdá se, že s sebou nepřináší vyšší smrtnost. Její velké nebezpečí spočívá v rychlém šíření. Pokud onemocní větší část personálu nemocnice – pokud už musím uvést příklad, kdo se o pacienty postará? To se týká samozřejmě kterékoliv oblasti veřejného života v republice – fungování úřadů, škol, policie.


Jaké jsou prognózy pro letošní podzim, co se počtu případů na Třebíčsku, na Vysočině, v republice týče?

Prognózy jsou samozřejmě pouze hypotetické. Odpovědní pracovníci mají oprávněné obavy, aby nedošlo k pandemii. Pandemie znamená, že nákaza zachvátila více kontinentů. Což se v tomhle případě dá očekávat – a první náznaky již vidíme. V Evropě je teď nejrizikovější zřejmě Velká Británie, odkud je hlášeno nejvíce případů.


Co míníte o prohlášení světové zdravotnické organizace, že letos onemocní prasečí chřipkou dvě miliardy lidí a bude to největší pandemie v historii?

Já nejsem větší odborník než jsou ti ve Světové zdravotnické organizaci. Beru jejich názor na vědomí. Z přísně biologického hlediska je to možné.


Existuje vůbec prevence?
Platí obecná pravidla jako při normální chřipce. Pokud už epidemie či přímo pandemie propukne, je ještě potřeba omezit hromadné akce, jako jsou návštěvy kina, festivaly, a tak podobně.


Co očkování?
Významná nadnárodní farmaceutická společnost již vyvinula účinnou očkovací látku proti této nové chřipce. Látka se nyní v závodě v Bohumili na Kolínsku začíná vyrábět. O distribuci vždy rozhodnou ústřední státní orgány – v zájmu zachování funkce státu a samosprávy zřejmě první obdrží očkování zdravotníci a některé další nutné profese – tipuji hasiči, policisté a pracovníci důležitých úřadů.


Dá se očekávat, že v případě epidemie prasečí chřipky, stejně jako v Mexiku, děti třeba na několik týdnů zůstanou doma, úřady budou zavřené?

To je spíš otázka pro hygieniky. Jak jsem řekl, pokud se prasečí chřipka rychle rozšíří, bude patrně v určitém období nejrozumnější nechat děti na nějaký čas doma a akce, kterými proudí velké množství lidí, omezit.