Až do konce srpna se Dačičtí mohou hlásit se svými pěstitelskými úspěchy, a to ve třech kategoriích: rozkvetlé okno/balkon v rodinných domech, v bytových domech a úprava předzahrádky či okolí domu.

„Většina přihlášek obvykle dorazí až ke konci termínu, tedy ke konci srpna. Za ta léta už ale máme stálou základnu těch, kteří soutěží pravidelně,“ říká Naděžda Mastná, vedoucí odboru cestovního ruchu a kultury v Dačicích.

Přihlášky s maximálně třemi fotografiemi je možné doručovat na odbor kultury a cestovního ruchu na městském úřadu, nebo elektronicky na e-mail kultura@dacice.cz. Pro vítěze jsou připravené poukázky na nákup zahradnického zboží a potřeb. Vyhlášení by se mělo odehrát do konce září.

Na rozdíl od Dačic si Hradec v letošním roce vyzkoušel květinovou soutěž úplně poprvé. „Vypsali jsme pět kategorií, ve kterých jsou květinové výzdoby rozdělené podle lokalit: centrum města, zástavba rodinných domů, panelové a bytové domy, místní části města a přírodní zahrady,“ vysvětlila mluvčí radnice Karolína Bartošková. Z centra města se přihlásili pouze tři pěstitelé, v ostatních kategoriích jich už bylo více. „Akorát do kategorie přírodních zahrad se nepřihlásil ani jediný zájemce,“ dodala mluvčí.

Hradečáci nyní mohou na webu města hlasovat pro jednotlivé snímky výzdob, načež mezi postupujícími rozhodně odborná komise. Vyhlášení se stejně jako v Dačicích uskuteční v září.