„Plastika v životní velikosti, již rozpohybuje mechanismus na bázi Krýzových jesliček, v centru města poprvé zamává křídly o prvním adventním víkendu. Tisk ve 3D z plastového recyklátu je ale časově velmi náročný, proto tvůrci ze skupiny PETMAT prosí o pomoc veřejnost,“ uvedla mluvčí Muzea Jindřichohradecka Marie Hazuková.

Více o projektu
a jak se zapojit

- Rozevlátý Anděl ozdobí v adventním období Masarykovo náměstí v Jindřichově Hradci.
- Celá socha z rukou Dominika Císaře se bude skládat z 253 jednotlivých kusů z recyklovaného PETu o velikosti 20x20x20 cm.
- Materiál tvůrci zajistí.
- Zájemci, kteří se přihlásí s pomocí, se naučí správně nastavit parametry tiskárny k tisku z recyklátu, budou zmíněni na webu a v informačních materiálech k akci.
- Laici i profesionálové se nakonec setkají v sobotu 2. prosince v Jindřichově Hradci při odhalení sochy.
- Svůj dílek do skládačky si mohou zájemci vybrat na internetové stránce
https://petmat.cz/petsculpt/

Celý anděl bude sestávat z celkem 253 jednotlivých kostek z recyklovaného PETu o hraně zhruba 20 centimetrů. „Aby socha vznikla, bude potřeba přibližně 2 530 tiskových hodin a též asi padesát kilogramů filamentu – tiskové struny. Materiál tvůrci zajistí, ale se samotným tiskem budou potřebovat účast veřejnosti,“ popsala mluvčí.

A jak by se veřejnost měla zapojit? „Vyzýváme tiskaře, aby se na soše svým dílem zviditelnili a pomohli České republice k rekordu. Bude se jednat o dílo veřejného participativního tisku, první svého druhu na světě, kde každý přihlášený dobrovolný tiskař dostane zdarma strunu i asistenci při tisku,“ vysvětlila architektka Kateřina Nováková ze skupiny PETMAT, která se zabývá architekturou z PET lahví.

Anděl v prosinci ozdobí fontánu na Masarykově náměstí v Hradci, kde tak nahradí mnoho let starou vánoční výzdobu v podobě nasvícené koule.