Pracovníci městských služeb začali s kácením krátce před osmou hodinou ranní. Odvozu jedle přihlíželi její majitelé. "Strom byl už moc velký, ohrožuje nám tu chatu a navíc stíní. Ale je krásný, rostl tu asi třicet let. Sázeli jsme ho jako malý stromeček a protože je tu dobrá půda, tak nám takhle vyrostl. Lidé si sem chodili i pro chvojí," řekla majitelka stromu, paní Marie, která spolu se svým manželem Janem žije v Jindřichově Hradci. Místo poraženého stromu plánují vysadit nový, aby místo nezůstalo prázdné.

Vánoční strom dorazil na náměstí kolem půl deváté. S jeho vyzvednutím a ukotvením ale přijel pomoci náhradní jeřáb, ten původní totiž uvízl na rozbahněné cestě v místě kácení. "Díra pro vánoční strom je asi metr a šedesát centimetrů hluboká. Navíc tam bude i nadzemní ukotvení, což je takový stojan, který zabraňuje vyvrácení stromu. Celý strom se navíc obsype štěrkem a vyklínuje," přiblížil ředitel Služeb města Jindřichův Hradec Ivo Ježek s tím, že strojení vánoční dominanty začne ještě dnes. Strom ozdobí celkem dva kilometry světelných řetězů, padesát svítících rampouchů, padesát hvězd a 150 vánočních koulí.

Nazdobená vánoční jedle se slavnostně rozsvítí už tuto sobotu 26. listopadu v 18 hodin. "Před samotným rozsvícením vánočního stromu zazní slova starosty města a jindřichohradecký probošt Ivo Prokop vánoční strom požehná. Program vyvrcholí koncertním vystoupením Antikvartetu Dušana Vančury," nalákala mluvčí radnice Eliška Čermáková. O prvním adventním víkendu začnou na náměstí Míru také vánoční trhy.