Dorazit by měl i obchodní balík. Pošty jedou na plný plyn.
„Ještě včera jsem na poslední chvíli objednával na internetu snowboardy pro dcery. Snad dorazí,“ zadoufal Miroslav Strnad z Tábora.
Obchodní balíky dodává pošta do druhého dne. Jeho cestu navíc může zákazník sledovat po internetu pod číslem zásilky. „V této předvánoční napjaté době se může stát, že se zdrží maximálně o jeden den,“ ubezpečil mluvčí České pošty Ivo Mravinac.

Je však třeba bedlivě číst obchodní podmínky jednotlivých internetových dodavatelů. Jakmile se uzavře obchod, je zákazník vyrozuměn o zpracování objednávky. Neznamená to však vždy, že balík už je na poště.

Ten, kdo řeší vánoční přání blízkým na poslední chvíli, má devadesátiprocentní naději, že jeho dopis nebo pohlednice dojde včas, i když ji pošle ještě v pondělí. „Listovní zásilky budou téměř jistě doručeny do druhého dne,“ tvrdí Mravinac.

Pošty se totiž na předvánoční shon připravovali už měsíc dopředu. Poslední tři víkendy před svátky se jede i přes víkend, doručovatelé lámou rekordy. „Ve čtvrtek jsme vyexpedovali k doručení čtrnáct set padesát balíků. To je za celý rok zdaleka největší počet,“ vyhodnotila vedoucí táborské pošty 2 Jitka Duchoslavová. Pošta u nádraží je centrálním doručovacím místem pro celý Tábor a blízké okolí až po Planou nad Lužnicí. Během roku se průměrný počet zpracovaných balíků pohybuje do tisícovky.

Oproti listopadu navštěvuje poštu u nádraží o 200 až 300 lidí denně více. Přitom listopad už je mezi pošťáky vnímán jako předvánoční období. „Zejména firmy se začínají předzásobovat a chystat na vánoční shon,“ objasnila Duchoslavová.

V průměru si teď lidé počkají na odbavení 2,19 minut. To je o dvanáct sekund déle než v listopadu a o dvacet sedm sekund déle než v říjnu. „Záleží na denní době. Samozřejmě že ve špičce, která se odvíjí od pracovní doby, úředních hodin institucí a podobně, může zákazník čekat i deset minut. Aby lidé strávili na poště co nejkratší dobu, otevřeli jsme v prosinci ještě přepážku navíc,“ zdůraznila vedoucí.
Kromě toho ještě posílili kolektiv o veškeré personální rezervy.

„Neexistuje, aby si někdo před svátky vzal dovolenou. Vypomáhají nám i bývalé kolegyně v důchodu a využíváme i zaměstnance, které máme v průběhu roku na střídání,“ uvedla Duchoslavová.

Ještě v pondělí a úterý dopoledne čekají zaměstnanci nápor. Jsou ale připraveni doručit ještě zbloudilé zásilky i v úterý odpoledne. „Pokud přijdou balíčky, které jsou evidentně určené pod stromeček, budeme dělat všechno, aby se pod něj ještě dostali včas,“ ubezpečila vedoucí.
Přestože listovních zásilek každým rokem ubývá, loňský rok Českou poštu překvapil. „Lidé jako by se od internetu vraceli ke klasickému posílání vánočních a novoročních přání,“ naznačil Ivo Mravinec. Jak to bude letos pozná společnost až z lednových hodnocení .