Jak vysvětluje vedením odboru dopravy pověřený Pavel Gřunděl, takzvané nízkorychlostní kontrolní vážení kamionů zajišťuje dopravní policie s Centrem služeb pro silniční dopravu.

„Jsou vytipována místa, kde se budou kontroly provádět. Řidič může být policií vyzván, aby se vážení podrobil, přičemž zajížďka k váhám může být tam a zpět do šestnácti kilometrů," říká Pavel Gřunděl.

První vážení se již odehrálo a odbor dopravy podle jeho slov řeší dva správní delikty s přetíženým vozidlem. „Sankce pro provozovatele vozidla jsou až do půl milionu korun," zmínil Pavel Gřunděl. Dodal ale, že nejdůležitější je prevence. „Jakmile se to mezi dopravci rozkřikne, tak si začnou dávat víc pozor. Je to především reakce na stížnosti na přetížené kamiony s dřevem na Slavonicku," uvedl.

Dačický místostarosta Miloš Novák se netají tím, že je rád, že se po několika letech podařilo požadavek na vážení kamionů dotáhnout do konce. „Rozhodně je to přínos, nejedná se jen o represi, ale měla by to být hlavně prevence, aby dopravci vozidla nepřetěžovali," zmínil Miloš Novák s tím, že i v Dačicích jsou vytipovaná dvě místa pro vážení.

Řada lidí protestuje zejména proti otevřenému přechodu pro nákladní dopravu ve Slavonicích. Starosta Slavonic Hynek Blažek samozřejmě častější vážení kamionů vítá. „Od jara jsme opakovaně policii upozorňovali na přetížené kamiony, silnice z Dačic je v zoufalém stavu, ale máme i nové komunikace, o které nechceme přijít. V reakci na naše stížnosti by mělo být nyní vážení kamionů častější a pokračovat bude i přes prázdniny," říká Hynek Blažek.

Pokračuje, že v současné době se váží v provizorních prostorách za vlakovým nádražím, ale město připravuje v rámci nového územního plánu i novou odstavnou plochu pro vážení kamionů nad Slavonicemi směrem k hraničnímu přechodu. U vlakového nádraží se totiž do budoucna počítá s terminálem pro autobusy.