Policisté v těchto dnech pátrají po neznámém zloději, který odcizil několik dřevěných úlů se včelstvy na okraji lesa u Otína. Majiteli tak vznikla škoda za devět tisíc korun.

Vloni takto v rukou zlodějů zmizela včelstva například z Kardašovy Řečice. V roce 2009 zase neznámý pachatel odcizil třináct včelstev v Horní Pěně a aby krádež zamaskoval, tak včelín podpálil.

Podle tajemníka jindřichohradeckého okresního výboru Českého svazu včelařů Jana Moučky se včelstva kradou hlavně v březnu a dubnu. „Nyní jsou již v plném rozpuku a na vrcholu plodování, tudíž je neekonomické včelstva převážet, protože by se ztratily létavky. Krádeže jsou pořád, například ve Veselí přijelo neznámé auto, posádka naložila úly a sousedi žili v domnění, že jsou to majitelé," říká Moučka.

Chovatelé včel jsou přesvědčeni, že se krádeže včelstev dějí na objednávku a provádějí je i odborníci.
Důvody jsou podle Jana Moučky jednoduché, v zimě včelaři zaznamenali úhyny a navíc hodně včelstev trpí „střevním" průjmovým onemocněním nosemóza.

„Nosemíza se nevyplácí léčit a ani není dobré spojovat nosemické včelstvo s nějakým oslabeným," vysvětluje Moučka.

Před nedávnem muselo být spáleno i 80 včelstev na Českovelenicku a dalších šest na Českorudolecku kvůli moru včelího plodu.

„Podle veterinárního zákona se musí dělat po pěti letech od výskytu onemocnění kontrola včelího spadu, tedy mělu. Na Českovelenicku byla infikovaná dvě stanoviště a kontrolní vzorky byly pozitivní. Bohužel, zde je pravděpodobně zdroj moru včelího plodu na rakouské straně v Gmündu, protože rakouští včelaři takto radikálně nepostupují a napadená včelstva nepálí, ale léčí je antibiotiky. Tím mohou včely nemoc dál přenášet a navíc se zbytky po antibiotikách dostávají do medu," míní Moučka.

Další obávanou nemocí je varroáza způsobovaná nebezpečným roztočem varroa jacobsoni. Podle Moučky již včelařské organizace na Jindřichohradecku obdržely léčivý preparát, aby mohly s léčením začít hned po slunovratu. Aplikace by se měla opakovat za sedm až dvanáct dní, aby se zcela podchytil roztoč, který napadá dlouhověké včely.