Včerejší výroční členská schůze Českého svazu včelařů z Nové Včelnice se nesla ve slavnostním duchu. Novovčelničtí včelaři totiž letos slaví 80. výročí od založení svého spolku.Zahájení programu se ujal předseda svazu Josef Nejedlý, který pohovořil nejprve o historii založení spolku: „Došlo k tomu po téměř dvouletém jednání, a to 8. ledna roku 1933, kdy byl ustaven samostatný svaz včelařů pro Nový Etynk a okolí."

V té době měl spolek 67 členů. Nejvíce zaregistrovaných včelařů bylo v Nové Včelnici v roce 1941, a to 109. Přestože dnes má místní svaz pouze 53 členů, o budoucnost se bát nemusí. „Jsme s členskou základnou v podstatě spokojení. Věkový průměr našich včelařů je sice mezi 50 a 60 lety, ale zájem začínají projevovat i mladší a co je skutečně pěkné, tak máme také ženy včelařky," prohlásil předseda novovčelnického svazu včelařů.

Jednou z členek je Jana Buřilová, která se včelaření věnuje přibližně od roku 2008. „Tíhla jsem k včelařině celý život a když jsem přišla za manželem, že bych to chtěla dělat, tak mě podpořil," vzpomíná na své začátky dnes úspěšná včelařka, která začínala se dvěma včelstvy, ale dnes jich má již třináct. Její med již dokonce získal i ocenění zlatou medailí v soutěži o Med roku, kterou obdrží pouze nejkvalitnější med, jaký lze vyrobit. „Baví mě to, proto jsem se tomu začala věnovat, a doufám, že včely budou bavit i moje holky, které občas chodí do včel se mnou," přeje si Jana Buřičová.

V současné době eviduje novovčelnický svaz včelařů 716 včelstev na 56 stanovištích. Podle předsedy Josefa Nejedlého jich ale na jaře tolik nebude. „Odhaduji, že vyzimníme takových 630 až 650 včelstev, jistě se projeví nákaza nosemou, která sem byla zavlečena z teplejších oblastí zejména jižního středomoří," vysvětlil Nejedlý.

Nemoci jsou pro včelaře tím nejhorším strašákem. Také proto se po úvodním slovu o historii stočila řeč právě na toto téma. Výsledkem diskuze pak bylo, že členové odsouhlasili možnost nechat vyšetřit hned na jaře měl, a to nejen na přítomnost varoázy, ale také na mor včelího plodu. „Vše je sice o penězích, ale kdyby se to nechalo udělat každý rok, měli bychom jistotu," řekl Josef Nejedlý, který dále kladně zhodnotil také spolupráci s městem, jež každoročně včelařům i dalším místním spolkům přispívá dotacemi.

Na závěr slavnostní schůze pak ještě pokladník svazu Miroslav Hron pohovořil o tom, jak si samotný včelař může správně odchovat včelí matku a nemusí ji nakupovat od jiných chovatelů.

Petra Jouzová