Nikdo se nechce dostat do blízkosti sršního hnízda. Jak to v něm hučí přibližně od půle července, kdy je obávaný hmyz nejvíc při síle, vědí hasiči.

„Nejdůležitější ze všeho je sršňům nedat čas a rychle je vysát speciálním vysavačem, který je zahubí. Když je hnízdo obtížně přístupné, voláme specializovanou firmu,“ přiblížil operační důstojník hasičů.

„Musím udělat zásah rychle a přesně, jinak přijdu o život. Je slyšet jenom hukot kolem a musím se hodně otáčet,“ potvrdil majitel specializované firmy Čestmír Štork.

Hnízdo plné sršňů

V polovině týdne vyjížděli jihlavští profesionální hasiči zahubit hnízdo plné sršňů do Popic a týž den jeli zlikvidovat jiné hmyzí společenství ve větrací šachtě domu v Horním Kosově.

„Zásah v Popicích u sršního hnízda v dřevěném objektu byl velmi rychlý. Hrozilo nebezpečí z prodlení, jinak by hasiči nevyjížděli a nechali by majitele hmyz zlikvidovat na vlastní náklady,“ upřesnila mluvčí hasičů Petra Musilová.

Doplnila, že k včelím rojům hasiči vyjíždějí už jen výjimečně. „Doba rojení včelám pro letošek skončila. Od prvního května do poloviny července hasiči na Jihlavsku vyjížděli k osmdesáti zásahům k odstranění nebezpečného hmyzu,“ doplnila krajská mluvčí.

Hasiči v uvedeném období vyjížděli v kraji Vysočina k likvidaci hmyzu v 376 případech.

Také na Jindřichohradecku hasiči hlavně dobrovolní pomáhají lidem v boji s bodavým hmyzem.

„Sršňi se nerojí. Mají hnízdo z papírové hmoty a jak jich přibývá, přistavují ho. V těchto dnech je vidět víc sršňů než jindy a člověku skutečně mohou být nebezpeční. Zvlášť když se usadí někde blízko lidí,“ řekl včera reportérovi Deníku zkušený jihlavský včelař Dušan Straňák.

Smrt v šoku

Největší hnízda mohou dosáhnout metr v průměru. Může v nich podle entomologů žít více než pět tisíc jedinců.

Jediné bodnutí sršně může způsobit smrt. Jed vyvolá u alergika tzv. anafylaktický šok. Postižený bez rychlé lékařské pomoci nemá šanci přežít. Specializované firmy likvidují sršní hnízda od pěti set do dvou tisíc korun.