Už od loňského září je v platnosti zákaz prodeje nevhodných potravin ve školách. Až nyní ale byla vydána vyhláška, která specifikuje, co vše je a není povoleno prodávat.

„Takzvaná pamlsková vyhláška, tedy vyhláška 282/2016 Sb., o požadavcích na potraviny, pro které je přípustná reklama a které lze nabízet k prodeji a prodávat ve školách a školských zařízeních, nabude účinnosti 20. září, ale povinnosti z ní plynoucí budou nabíhat postupně," uvedla Jarmila Balážová z Oddělení vnějších vztahů a komunikace ministerstva školství.

V praxi to znamená, že ve školách budou moci doprodat zboží, které bylo zakoupeno před vydáním vyhlášky, a to do konce roku. Od nového roku tak v automatech nebo školních bufetech nesmějí být ke koupi například potraviny obsahující kofein vyjma čaje, sladidla nebo trans mastné kyseliny. Do konce července příštího roku mají výjimku produkty z podporovaného projektu Školní mléko, které nesplňují kritéria vyhlášky.

Již loni v září avizoval ředitel 1. základní školy Luděk Možíš možné zrušení automatu na potraviny ve škole. „Nejprve jsme ve spolupráci s dodavatelem obměnili sortiment o neslazenou vodu, müsli tyčinky, ale děti jsou děti a když byly v nabídce i jiné slané a sladké pochutiny, daly přednost těm," vypověděl. V červnu se pak s provozovatelem automatu dohodl na ukončení spolupráce a od letošního školního roku je tak 1. základní škola bez jídelního automatu.

Podle rodičů je dobře, že děti nebudou mít tak snadný přístup k nepříliš zdravým pochutinám. „Je dobře, že tyto potraviny ze škol zmizí, ale chtělo by je ještě nahradit potravinami zdravými," míní například Lenka Železná. Také Václav Pavlík je toho názoru, že by bylo dobré, aby tělu přínosné potraviny byly vůbec ve školách k dostání. „Nehnal bych to ale směrem zákazů," říká stejně jako Ilono Kršková, která by byla pro prodej ovoce a mléčných produktů.

V 1. základní škole by se tomu nebránili. „Pokud by někdo přišel s nějakým „zdravým" automatem, mohli bychom to zkusit. Jde o to, jestli by to děti kupovaly," zmínil Luděk Možíš, podle kterého by bylo nejlepší, kdyby si všichni nosili svačiny z domova. „Byl jsem se podívat o velké přestávce u prvňáčků a všichni měli vyndané svačiny, jablíčka, rohlíky a jedli. Hlavně, aby jim to vydrželo," přeje si.

Co se nesmí ve škole prodávat

(1) Ve školách a školských zařízeních lze nabízet k prodeji, prodávat potraviny nebo umísťovat reklamu na potraviny, které splňují požadavky stanovené v příloze této vyhlášky a které a) neobsahují sladidla vyjma žvýkaček bez cukru, nebo kofein, nejde-li o čaj a nealkoholické nápoje s čajovým extraktem, b) neobsahují trans mastné kyseliny pocházející z částečně ztužených tuků, nebo c) nejsou energetickým nebo povzbuzujícím nápojem nebo potravinou určenou pro sportovce nebo pro osoby při zvýšeném tělesném výkonu.

Petra Lejtnarová