Jejich obsah popsala členka sdružení Vítězslava Benešová: „Měli jsme zde celkem devět dílen s lektory. Desátou dílnou bylo pro všechny společné pletení z papíru. Největší zájem byl o práci s kukuřičným šustím, ze kterého se vyráběly například vánoční dekorace,“ uvedla.

V dílnách bylo od čtvrtka do neděle celkem 37 účastníků a zhruba kolem 30 lidí se přišlo podívat z řad veřejnosti. Akce Volby pro Slavonicko mají podle Vítězslavy Benešové hlubší společenský význam. „Hledáme vždy aktivity, které budou společné pro všechny generace a budou je bavit, aniž by je do nich někdo nutil. Aktivity dávají prostor pro vzájemné mezigenerační učení a pro komunikaci mezi generacemi, která je často problematická,“ sdělila.

Účastníci se zabývali například výrobou dekorací zpracováním drcené bavlny, která se namáčí do vody a barví se za vlhka rukama nebo různým náčiním. Tato technika se nazývá BAABIO 3D. Označení 3D získala pro svoji plastičnost a trojrozměrnost. Technika je vhodná k výrobě obrazů ale také ke zdobení interiérů například dětských pokojů, kdy se obraz aplikuje přímo na zeď. Obrázek se může navíc kdykoliv přepracovat podle věku dítěte, materiál je zdravotně nezávadný a neusazuje se na něm prach. A jak se tvoření líbilo samotným účastnicím? „Je to úžasné, všechny techniky předávám dál a učím je vnoučata. Jsem moc spokojená a už se těším na příště,“ komentovala Jarmila Macků ze Slavonic.

Ve Slavonicích bylo toto setkání řemesel již osmé v řadě a pokaždé jej doprovázela nějaká osobnost. Letošní rok přijel Petr Stupka, který předvedl všem své kuchařské umění.

Lidé se mohli objednat na degustaci pěti chodů. „Mnoho zájemců museli pořadatelé odmítnout, neboť o sobotní vystoupení známého kuchaře byl nebývalý zájem. Nejen pětichodové degustační menu nadchlo příchozí gurmány, ale i přirozenost a kuchařské umění ocenili všichni přítomní,“ uvedl statutární zástupce Volby pro Slavonicko Jiří Beneš. Na mezinárodní řemeslné dílny přispěl dotací Evropský fond pro regionální rozvoj