V podvečer se situtace na Třeboňsku opět o něco více uklidnila. Na Pilaři klesla hladina Lužnice na 2. povodňový stupeň. "Situace je zase o něco stabilnější než dopoledne," potvrdil starosta Třeboně Jiří Houdek. Podle jeho informací teče z horního toku stále méně vody a hladiny klesají, i když prozatím skutečně jen velmi zvolna. "Rožmberk sice v průběhu večer půjde přes bezpečnostní přeliv, ale opět to bude jen velmi pozvolné a neočekáváme, že to jakkoli mohlo ohrozit obce pod Rožmberkem," vysvětlil.    Ve Staré Hlíně voda také pomalu klesá. Vytvořené, včas připravené, bariéry zafungovaly. 3. stupeň povodňové aktivity tak zůstává v Mláce na Nové řece a na Nežárce v Hamru, ale i tady hladiny mírně, ale trvale klesají.

"Problém by mohl nastat pouze v případě, že by začalo nějak vydatně prešet. Rybníky i krajina jsou nasyceny a další vodu by nebyly schopné přijmout. K tomu by ale podle předpovědí dojít nemělo," uzavřel starosta. Podle předpovědi počasí by zítra měla výše srážek v oblasti Třeboňska dosahovat
0 – 5 milimetrů.

S obavami sledovali stoupající tok Staré řeky v noci z úterý na středu obyvatele Staré Hlíny. Katastrofický scénář, podle kterého měl do obce vtrhnout okolo desáté hodiny večer až metr se k úlevě všech nekonal.

Mnozí si zde vybavují dramatické okamžiky z doby před jedenácti lety, kdy voda brala domovy. K těm, kteří tehdy přišli o střechu nad hlavou, patří i dnes již osmaosmdesátiletá Antonie Libánská. „Odvezli mě tehdy do Majdaleny. Prosila jsem syna, aby mě vzal zpátky do Hlíny a on se mě jen zeptal, jestli si chci zaplavat. O chalupu jsme přišli, Jirka ji musel postavit celu znovu a já jsem nakonec v Majdaleně zůstala dva roky," vzpomíná Antonie Libánská, které se ráno o mnoho  ulevilo. „U nás už je nebezpečí zažehnané. Voda nestoupá, takže nemusíme mít strach. Dobře to dopadlo," je přesvědčená čiperná penzistka.

Její slova potvrzuje i kamarádka Věra Korandová, která se zastavila zkontrolovat situaci. „Dokud není zaplavená silnice, není to velká voda," tvrdí. Stejného názoru je i syn Antonie Libánské Jiří. „My tu máme vždycky spíše problém se zpáteční vodou, když se vzedme Rožmberk. Ten je od nás totiž vzdálený jen necelý kilometr. Klasická dešťová povodeň nás až tak neohrožuje, protože nivy kolem řeky jsou dost široké na to, by všechno pobraly. Když včera starosta Houdek mluvil o možném metru vody, chtěl jsem se sním vsadit. Nevěřil jsem, že něco přijde," vysvětlil  Jiří Libánský, jenž měl ale pro všechny případy připravenou před domem kanoi. „Na té bych přinejhorším doplul až do Hamburku," směje se.

Ve Staré Hlíně, kde čekali nárůst hladiny až o jeden metr, se situace naštěstí nijak dramaticky nezhoršila. Podle vyjádření starosty Třeboně Jiřího Houdka se nyní naopak do Staré Hlíny bude pouštět vody méně. "SItuace se vcelku stabilizovala. Rožmberk potřebuje ulevit, veškeré přítoky jsou nyní již vyrovnané a po kulminaci, takže se budeme snažit vodu rozdělovat postupně, aby směrem k Veselí bylo vše regulováno stejnoměrně," vysvětlil Jiří Houdek. Podle něho nyní bude nejvíc záležet na počasí, jak se bude vše dál vyvíjet.

V noci se situace poměrně stabilizovala i no Nové řece a Nežárce, jejichž toky sice přibližně do 6. hodiny mírně stoupaly, nicméně nyní stagnují a dokonce zaznamenaly mírný pokles o 1 centimetr.

K poklesu hladiny došlo i na Hamerském potoce v Oldřiši, kde ještě večer platil 3. stupeň povodňového nebezpečí, ale dnes ráno voda klesla na stupeň druhý.

Během včerejšího večera se postupně stále zklidňovala situace na Lužnici. Na Pilaři před Majdalenou hladina klesla od včerejší půlnoci již o 15 centimetrů a pokles pokračuje i nadále.

Naopak situace na Nežárce v Hamru a Nové řece v Mláce se prozatím nelepší. Hladina Nežárky tady stoupá přibližně o dva centimetry za hodinu, v případě Nové řeky je nárůst ještě o centimetr vyšší. Stále i tady trvá 3. povodňový stupeň.

Vzestup hladiny vody očekávají ale především obyvatelé Staré Hlíny a místní samoty Hvízdalky.

Na Novořeckých splavech je dnes upouštěno 40 kubíků vody za vteřinu. Množství  vody ovlivní stav hladiny mimo jiné ve Staré Hlíně, a to pravděpodobně již během dnešního večera. Na kritických místech jsou již postaveny bariéry a situace je nepřetržitě monitorována, stejně jako hydrologická a meteorologická předpověď.  Na nejbližším profilu s hydrologickou předpovědí, jezu  Pilař na Lužnici, již došlo ke kulminaci v noci na dnešek a průtok mírně klesá. Aktuálně zde hladina dosahuje 413 cemtimetrů, což je o 6 méně než v noci. Střední a dolní tok Lužnice ale stále stoupají. Retenční kapacita rybníku Rožmberk zatím dostačuje.
Povodňová komise ORP Třeboň se sejde znovu ve středu v 7 hodin.

Neprůjezdná zůstává nadále silnice ze Suchdola nad Lužnicí ve směru na Klikov. "Zavřené to tam bude minimálně do zítra, možná ještě ve čtvrtek, podle toho, jak bude voda opadávat," informoval suchdolský starosta Pavel Mráček. Jinak je ale situace v Suchdole klidná, voda pomalu opadává. "Na nejkritičtějších místech, která byla ještě včera zaplavená, jde voda dolů. Jedná se o vodáckou základnu, chatový tábor a loděnici," upřesnil starosta.

Nová řeka dosáhla v Mláce třetího stupně povodňové aktivity a hladina neustále stoupá.

Stará Hlína se připravuje na nápor vody ze Staré řeky. Hladina by se měla zvednout až o jeden metr.

Hladina rybníku Svět v Třeboni stále stagnuje. Voda by měla brzy začít opadávat.

S navyšováním hráze z pytlů s pískem ve Staré Hlíně pomáhají i studenti Střední školy rybářské a vodohospodářské Jakuba Krčína z Třeboně. Místní očekávají, že voda by sem měla dorazit mezi 14 a 15 hodinou, protože se stále pouští více vody z rozvodí na Rožmberk.

Manželé Stanislav a Marie Šaškovi ze samoty Hvízdaly u Staré Hlíny již s povodněmi zkušenosti mají. "Dáváme věci nahoru, aby je voda neponičila," říkají. V roce 2002 měli vodu 2 metry vysoko a museli být evakuováni. Vrátit se tehdy mohli až po 14 dnech a dát dům zase do pořádku jim trvalo dva roky. "Máme to stále v paměti, teď čekáme, co bude."

Podobnou zkušenost má i rodina Jana Němce, který bydlí v dolní části Staré Hlíny přímo u řeky. "Už máme svůj systém, jak se v takových případech zachovat. Ale každá povodeň je jiná a může se stát, že přijde tak rychle, že sotva stačíme popadnout doklady a utéct," míní Jan Němec. Při povodních v roce 2002 byl jejich dům také hodně poničen, ale narozdíl od těch v sousedství nemusel být úplně stržen. "Dávali jsme ho dohromady tři roky, naštěstí jsme měli ještě nějakou starou pojistku, a teď už by nám to tady stejně nikdo nepojistil."

Podle třeboňského starosta Jiřího Houdka alespoň zatím dobře funguje provizorní hráz, kterou postavili v noci na pondělí u Spolského rybníka na odtoku do Světa. Díky hrázce se daří zpomalovat odtok, který ze Spolského bývá hodně rychlý a ohrožuje tak nejvíc.

Povodňová komise  ORP Třeboň rozhodla o snížení odtoku z Rožmberka na 5 metrů krychlových za vteřinu, zároveň upozornila, že upouštění z Novořeckých splavů by nemělo být vyšší než 40 kubíků za vteřinu.

Dle informací hasičů nebylo na území města Třeboň provedeno doposud žádné čerpání vody ze sklepů.
Po dobu krizového řízení bude informace občanům poskytovat Městská policie Třeboň na lince 156. Městský úřad Třeboň má pro následnou potřebu pro občany k dispozici 10 elektrických vysoušečů a 20 naftových vysoušečů. Zájemci o jejich zapůjčení  mohou kontaktovat Městskou policii, případně Odbor finanční a majetkový MěÚ Třeboň na čísle:  384 342 187. V případě zájmu o zapůjčení vysoušeče musí zájemce na sebe zanechat kontakt

Pod rybníkem Rožmberk se v Lužnici chystají další protipovodňová opatření. Podle tamní starostky Miroslavy Kolouchové je sice nyní v obci situace klidná, řeka se zatím z břehů nevylila, ale vše záleží na tom, kolik vody ještě bude přitékat do Rožmberku. "Na Rožmberku se nyní snižuje odtok, ale může ještě dojít k tomu, že voda půjde bezpečnostním přelivem. Proto se budou ještě dělat nejaká opatření pod hrází, budeme pytlovat  a uvidíme, co bude, až voda dostoupí do bezpečnostního přelivu," rozvedla starostka. Nejohroženější jsou v tomto případě Dvůr Hamr a Kocanda. "Mohlo by to sice vystoupat, ale nepředpokládáme, že by to nakonec bylo až tolik kritické. Bezpečnost zatím ohrožena není," dodala Kolouchová.

V Nové Vsi nad Lužnicí je podle starosty Josefa Dlabika situace o poznání klidnější než v předchozích dnech. "Už je to docela dobré, navíc i podle předpovědí by deště měly ustat,"uvedl starosta.

Ani v Suchdole nad Lužnicí není situace v tuto chvíli dramatická, což potvrdil tamní starosta Pavel Mráček.

V Majdaleně se nyní situace zdá být stabilizována. Podle starosta Karla Fürsta sice stále panují obavy, aby se opět nespustil déšť, ale voda již začíná opadat. "Je to nadějnější. Podle mých informací voda v Rakousku také stojí, tak snad nezačně zase pršet." Lužnice na Pilaři dosahovala vrcholu přibližně o půlnoci na 419 centimetrech. Nyní klesla na 416.

Zatímco v jiných místech kraje voda spíš opadává, na Třeboňsku byl v pondělí v 16 hodin vyhlášený stav ohrožení a předpokládá se, že by měla voda dorazit v úterý. Podle starosty města a předsedy protipovodňové komise Jiřího Houdka se od úterního  rána připravuje navýšení protipovodňové hráze ve Staré Hlíně, která se začala budovat již v pondělí. "Připravujeme se na navýšení objemu vypouštěného z rozvodí do Staré řeky a na Rožmberk. Proto jsme přistoupili ke zvýšení hrází," uvedl Jiří Houdek. Voda se ve Staré Hlíně očekává kolem 14 hodiny.

Krizový štáb zasedl ráno v Jindřichově Hradci. Podle starosty Stanislava Mrvky se již situace stabilizovala. "V pohotovosti je stálá pracovní skupina, která plní běžné úkoly. Žádnou aktuální krizi všek v tento moment řešit nemusíme. Zdá se, že se vše pomalu uklidňuje," konstatoval starosta.

V Jarošově nad Nežárkou, který leží na soutoku hned tří řek (Kamenice, Žirovnice, Nežárka), zaplavila voda tři sklepy. "Jakmile hladina trochu opadne, začnou hasiči s odčerpáváním," oznámil telefonicky starosta Bohumil Rod.

Pomoc

Farní charita Jindřichův Hradec v součinnosti s Diecézní charitou v Českých Budějovicích pořádá sbírku určenou k likvidaci škod vzniklými povodněmi.

Na Farní charitu v Jindřichově Hradci, ulice Pravdova 837/II můžete přinášet tyto věci: savo, rukavice, holínky a další úklidové a ochranné prostředky. Z pracovního nářadí například lopaty, kbelíky, kartáče, košťata apod.
Další možností je finanční pomoc - číslo účtu je 11998822/0800 u České spořitelny, variabilní symbol 906.
Třetí možností je dárcovská DMS CHARITAPOMOC na číslo 87 777.

Situace v úterý kolem 6. hodiny ranní

V Majdaleně je od pondělního odpoledne 3. povodňový stupeň. U limnigrafu Pilař již hladina přesáhla čtyři metry. O půl noci zde bylo naměřeno 419 cm, mezi 5. a 6. hodinou ranní se hladina ustálila na 417 cm.

V Lásenici, kde v pondělí kolem 10. hodiny dostoupala Nežárka na 3. povodňový stupeň, zalila silnici na Vydří a voda se dostala i do několika domů, se ve 20 hodin vrátila na 2. povodňový stupeň. Hladina ale dál klesá velmi pomalu a v úterý v 6 hodin ráno ubyl 1 cm.

V Nové Vsi nad Lužnicí hladina od pondělní 6. hodiny ranní neustále klesá a o půlnoci již byla na 1. povodňovém stupni - tedy bdělosti, kdy by již nemělo hrozit žádné nebezpečí.

V Oldřiši v úterý před 6. hodinou ranní Hamerský potok klesl na 2. povodňový stupeň.

Nová řeka v Mláce v pondělí hodinu před půlnocí překročila 2. povodňový stupeň a stoupá.

Dračice v Klikově u Suchdola nad Lužnicí v pondělí hodinu před půlnocí překročila 2. povodňový stupeň a od 5. hodiny ranní stagnuje.

Moravská Dyje v Janově na Dačicku v pondělí před 23. hodinou vystoupala na 1. povodňový stupeň a rozlila se po loukách.