Zúčastní se tady pietního aktu a odhalení pamětní desky u příležitosti 100. výročí bojů při přechodu řeky Dněstr u Starého Martinova, při kterém padlo více než 700 příslušníků dnes již legendárního 75. pěšího pluku z Jindřichova Hradce. Tito vojáci pocházeli z Jindřichohradecka a z části Táborska a Pelhřimovska.
„Spojil jsem se s tamním rodákem Bohdanem Hensirovským, který nyní trvale žije v Ostrožské Lhotě u Uherského Hradiště a jehož sestra je nyní ve Starém Martinově starostkou a podařilo se zorganizovat, že byla pietně upravena zanedbaná stará část místního hřbitova, na které jsou tito vojáci pohřbeni," vypověděl iniciátor akce Ladislav Holický z Okrouhlé Radouně.
Na náklady města Jindřichův Hradec byla zhotovena pamětní deska, která bude v blízkosti tohoto hřbitova zítra slavnostně odhalena a druhá , náhrobní deska, bude umístěna přímo na hřbitově. Pietnímu aktu bude předcházet řeckokatolická bohoslužba v tamním kostele, při které tato deska, kterou věnovali potomci padlých, bude slavnostně požehnána.
„Po této bohoslužbě bude následovat pietní akt, při kterém bude odhalena pamětní deska, na níž bude nápis v češtině a ukrajinštině, dále bude následovat kladení věnců a budou předneseny projevy zástupců z české i ukrajinské strany," přiblížil program setkání Ladislav Holický. Na Ukrajině má tato pietní slavnost název „Den paměti".
Již dnes navštíví účastníci setkání bojiště Zborov, kde bude také uctěna památka padlých legionářů z I. světové války projevem zástupců Československé obce legionářské a kladením věnců.
„Zřízení pamětní desky jsem inicioval já v loňském roce, celou akci ale koordinujeme s Bohdanem Hensirovským. A dá se říct, že je to společná práce všech zúčastněných stran," uzavřel.