„Říkali jsme si, že by bylo vhodné jej udělat, když máme tohle kulaté výročí. Je to vlastně první oficiální setkání v celé historii," objasnil starosta Vydří Jaroslav Maxa.

Po sobotním obědě se u obecního úřadu sešla více než stovka místních, ale i chalupářů, z nichž někteří sem jezdí třeba až z Prahy. „Jezdíme sem už asi čtyřicet let, pocházeli odtud manželovi prarodiče," říkáSoňa Manglová, podle které cokoli se v obci děje, je jen dobře.

Nápad uspořádat setkání rodáků se líbí asi každému. Starosta upozornil, že každá rodina dostala pozvánku s prosbou, aby pozvali i všechny příbuzné. „Na ně my kontakty nemáme, ale snažili jsme se sehnat lidí co nejvíc," dodal. Po krátkém úvodu, v němž Jaroslav Maxa zmínil některé historické údaje, ale i to, co se chystá do budoucna, jako například vybudování dětského hřiště u rybníku Fantyšák, který se díky vyčištění stal oblíbeným koupalištěm, byl již čas na povídání a vzpomínky.

„My jsme se sem vrátili po třiceti letech, kdy jsme bydleli v Praze. Lidi tady při sobě drží a tak by to mělo být," míníIvo Dvořák. PodleHany Maxové, je dobře, že se setkání koná, a to i proto, že se na něm sejdou i starší lidé, kteří se už normálně ani nevídají. „Manželova maminka je odtud, dovezli jsme sem tedy i rodiče," říká. Právě její manželZdeněk Maxaje jedním z těch, kdo se snaží obec oživit. „V roce 2000 jsme si řekli, co bychom tak mohli dělat a od té doby tady pořádáme Fichtl cup, jezdil na nich přece každý. Z původní tříhodinovky je dnes už zhruba šestihodinovka a disciplíny přibývají," usmívá se spokojeně a zve tak zároveň na další ročník závodu, který se koná už tento víkend.

Místní si ale chválí také činnost dalších spolků. Tím nejaktivnějším jsou ve Vydří jistě tamní dobrovolní hasiči. „Tady zajišťujeme občerstvení a máme tu také ukázky naší techniky, například i naši 115 let starou historickou stříkačku," nadnesl velitel jednotkyPavel Bursík.

„Také jsem býval ve sboru a kluci jsou tam dnes šikovní, jezdí po soutěžích a věnují se všemu, takže sbor funguje," říkáVěroslav Písař,který ve Vydří žije od svého narození v roce 1934. „Táta byl z Polště a přiženil se sem. Já jsem se tady vylíhnul a tady asi i skončím. Jsem tu spokojený," přikyvuje.

Ve Vydří se ale líbí i těm nejmladším. „Jezdíme sem často a líbí se mi tu stejně jako ve Španělsku," tvrdíDavid Herreraz Prahy, jehož tatínek právě ze Španělska pochází, takže srovnání je na místě.

Jedním z těch, kdo pomáhal s uspořádáním setkání i s vydáním brožurky o Vydří a jeho historii, byl takéIvan Kloub, který v obci chalupaří prý asi třicet let. „Je bezvadné, že vesnice žije. Vracejí se sem mladí, rodí se tu děti, před revolucí to bylo opačně, všichni odcházeli do paneláků," zmínil.

První setkání rodáků se tedy ve Vydří vydařilo a na tom příštím už by obec měla mít i oficiálně nový znak. „Máme příslib, že nám ho na podzim schválí," doufá starosta.

Petra Jouzová