Česko po povodních svírá mimořádné období sucha a veder.

Podle známého zahrádkáře Ladislava Zahradníka z Radouňky se nyní záhony se zeleninou bez závlahy neobejdou.

„Začínají chřadnout brambory a stagnují v růstu. Poznamenané jsou i další plodiny. Ovocné stromy sice mají hlubší kořeny, ale přesto je dobré jim přidávat vláhu a hnojení. Když sucho bude pokračovat, tak ovocné stromy, které mají na Hradecku silnou násadu plodů, opadají nebo zůstanou jen nestandardní velmi malé plody," naznačuje nepříjemný vývoj Ladislav Zahradník.

Právě zalévání zahrádek, mytí aut či napouštění bazénů může být v těchto dnech považováno za plýtvání. Na Jindřichohradecku ale obecně kolaps zásobování pitnou vodou podle mluvčí společnosti Čevak Jitky Kramářové nehrozí: „Hladiny spodních vod jsou po vydatných deštích v červnu na dostatečné úrovni,  další vývoj bude záležet na počasí a srážkovém úhrnu v nejbližších týdnech."

Samostatnou kapitolou v parných dnech  je ochrana zdraví. Je důležité zabránit kolapsu organismu. Podle vedoucí záchranné služby v Dačicích Ladislavy Fabešové sice zatím žádný dramatický nárůst kolapsů z horka nezaznamenali, nicméně lidé by v takových dnech měli dodržovat spíše klidový režim. „Měli by se vyvarovat přílišné aktivity, přes poledne by ven neměly chodit vůbec především děti. Neměli by přeceňovat své síly," radí dačická lékařka, podle které mívají největší problémy cyklisté, kteří přijíždí na dovolenou.

Například v dětském táboře  jindřichohradecké 1. základní školy na Osice mají podle vedoucí Lenky Hrubé program parným dnům uzpůsobený a zatím žádné zdravotní problémy nezaznamenali. „Jednak díky tomu, že je náš tábor obklopený lesy, tak je zde stabilně o něco nižší teplota, než v rozpáleném městě. Hodně máme hry v lese, každý den koupání, v rybníku je pořád ještě čistá voda, odpoledne už je ve stínu i hřiště," říká Lenka Hrubá.

Lidé za horkých dnů hledají osvěžení kdekoli. Také jindřichohradecká plovárna na břehu rybníku Vajgar je v těchto dnech v obležení koupáníchtivých návštěvníků. „Lidí sem chodí opravdu hodně, ten posun oproti loňské sezóně je poměrně výrazný," říká provozovatel městské plovárny Stanislav Fiedler. Na hradeckou plovárnu chodí především stálá klientela, ale po víkendové Benátské noci si sem hned druhý den našla cestu celá řada nových návštěvníků. „Vidím tu teď spousty nových tváří, mnozí z nich ani netušili, že v Hradci takováhle  záležitost existuje," dodává Stanislav Fiedler. Kvalitu vody ve Vajgaru sice Krajská hygienická stanice neměří, ale koupající se lidé mají možnost ihned použít sprchy s pitnou vodou přímo na břehu.

Jak vyplývá z informací Františka Kotrby z českobudějovické hygienické stanice, voda vhodná ke koupání je v současné době v rybníku Hejtman. „Ve Staňkovském rybníku byla kvalita vody tentokrát hodnocena stupněm tři. Důvodem je mírná pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů  u některých vnímavých jedinců, a proto se po koupání ve Staňkovském rybníku doporučuje osprchovat se čistou vodou," uvedl František Kotrba.

Při koupání je ale nutné dodržovat určitá bezpečností opatření. Podle dačické lékařky Ladislavy Fabešové by se lidé především v těchto horkých dnech měli vyvarovat rychlému vstupu  do vody. „Neměli by tam skákat přehřátí a uřícení, navíc vůbec ne po hlavě a tam, kde to neznají," dodala.

Jsou ale lidé, kteří si v těchto dnech i libují, jako například Jana Černochová z Nového Bozděchova: „Já jsem strašně teplomilný člověk, takže jsem za teplíčko vždy ráda. Jen mi trochu vadí v rozpáleném autě cestou z práce. Ale tam máme pořád spíš zimu, takže jsem vděčná, když je léto a teplo, jak má být a užívám si ho."

(nov, jop)

A co vy, jak snášíte současná vedra, máte nějaký recept, jak přežít třeba v zaměstnání? Napište nám: lenka.novotna@denik.cz