Bouře doprovázená prudkými nárazy větru udeřila v úterý 28. června večer. Nechala za sebou velkou spoušť. Vše se přitom odehrálo během několika minut. „Přišel šílený vítr, až jsme se báli, že nám to vezme okna, trvalo to jen chviličku a na začátku aleje to vzalo všechny lípy. Všichni se tady té aleje zastáváme, bojujeme o ni a teď přijde tohle. Vytrhalo to zdravé lípy i s kořeny a zajímavé je, že kaštany zůstaly,“ popsala tehdy obyvatelka města Věra Štouračová. Alej po řádění počasí citelně prořídla. Celkem šlo k zemi 15 stromů, většinou vzrostlých lip. Další měly ulámané větve. Nejvíce zasažená je část parku u nádraží. Alej tu znatelně prořídla a radnice proto řeší, co se stromořadím dál.

„Máme na nejbližší dny objednanou odbornou prohlídku, aby nám poradila, co se s tím dá dělat. Odborníci zjistí, jak na tom jednotlivé stromy jsou. Některé byly poškozené větrem a pokud by se měly zachovat, tak je potřeba je nějakým způsobem ošetřit,“ nastínil další postup starosta města Jaromír Slíva.

Venkovní areál jindřichohradeckého bazénu.
Kam vyrazit na Hradecku za koupáním? Na výběr je z aquaparků, rybníků i pískoven

Velenická kaštanovo-lipová alej je největší na jihu Čech. Stromořadí bylo vysázeno před více než sto lety a v jeho stínu se procházel i místní rodák, malíř a ilustrátor Adolf Born. Radnice chtěla před dvěma lety poslat stromy k zemi a místo nich vysázet nové. Místní lidé ale za jejich záchranu sepsali petici a město projekt pozastavilo. „Rozhodně bych ozdravil stávající stromy a suché části nechal odříznout. Místo popadaných stromů je potřeba vysázet nové, je to nádherná alej. Podívejte se, kolik tu jezdí maminek s kočárky, protože je tu příjemný chládek,“ shrnul důležitost aleje obyvatel města Václav Čermák.

Názory místních se ale různí. Podle některých bouřka ukázala, že stromy nejsou v dobrém zdravotním stavu. „Já bych vysázela nové stromy, protože ty staré jsou za ta léta už nebezpečné. Je to sice škoda, ale pokud ty stromy chátrají, tak se nedá nic dělat. Alej už ztrácí ten půvab, který měla,“ poznamenala paní Vlasta. Alej ale není jediným místem, které doplatilo na rozmary počasí. Na území města prudký vítr pokácel další desítky stromů.