Louky před Bransouzemi jsou jedním z prvních míst, kde se řeka Jihlava rozlévá. Již ve čtvrtek odpoledne se voda hrnula údolím v několika proudech. Ve mlýně před vsí již proto s předstihem zvedli turbínu malé elektrárny. „Voda je zatím na druhém schodu,“ popsala situaci v pátek dopoledne hospodyně Marta Rambousková. V roce 2006 to prý bylo podstatně horší.


Rodina mlynáře byla připravena


Bohaté zkušenosti mají s velkou vodou i ve mlýně v Přibyslavicích. Problémy mívají každé jaro, i letos proto byla rodina připravena. „Dali jsme před dveře pískový val a do toho čerpadlo. Hned jak jsme přijeli, začali jsme pomáhat, protože před lety tady byla voda až v kuchyni,“ řekla na dvorku Veronika Vítková, vnučka mlynáře.


Stoupající voda v Bransouzích, Číchově a Přibyslavicích bývá předzvěstí povodňové vlny v Třebíči. Nejkritičtějším místem ve městě je vždy Poušov, především jez u zahrádkářské kolonie. Protože se část zahrádek poblíž splavu nachází v záplavové nivě řeky, ocitá se přístup k nim pod vodou jako první. Voda se už od pátečního rána valila po stranách splavu. Kvůli stoupajícímu průtoku proto uzavřela dopoledne městská policie lávku pro pěší. Do chatové oblasti se pak lidé mohli dostat už jen z levého břehu řeky. Pokud by hladina vystoupila do kritické výše, mohl by městský povodňový štáb dát preventivně odstranit zábradlí lávky. K tomu však nedošlo.


Průtok a výšku hladiny řeky Jihlavy měří státní podnik Povodí Moravy na několika místech.


Průtok kulminoval


Podle vedoucího provozu Václava Klementa byl v Bransouzích přesně o půlnoci ze čtvrtka na pátek dosažen nejvyšší, tedy třetí stupeň povodňové aktivity. Výška hladiny se přehoupla přes 200 centimetrů. Ke kulminaci průtoku pak došlo v pátek mezi desátou a jedenáctou hodinou, kdy vodočet ukázal číslo 213 centimetrů.


Počasí by o víkendu už nemělo přinést výraznější srážky. Podle Českého hydrometeorologického ústavu také odtála na Vysočině většina sněhu. Leží už jen v lesních porostech a ve vyšších polohách.