„O zřízení těchto pracovních příležitostí jednáme vždy se starosty. Často se stává, že pak starostové lidi, se kterými byli spokojeni, doporučují jiným zaměstnavatelům nebo jim dají možnost pracovat na nově vzniklých místech ve městě nebo obci,“ vysvětlila ředitelka Úřadu práce v Jindřichově Hradci Stanislava Zemanová.

Přesto se podle jejích slov objevují i případy, kdy někteří uchazeči o zaměstnání nabízenou veřejně prospěšnou práci odmítnou. Znamená to však pro ně vyřazení z evidence a ztrátu podpory v nezaměstnanosti. Pokud je jejich argumentem zdravotní stav, projednávají jej pracovníci úřadu s lékaři a připraví pro ně i vhodnou pracovní náplň.

Mezi města, kde se osvědčily VPP, patří i Nová Bystřice. Vloni zde takto zaměstnali šest lidí, přičemž dvě pracovní místa byla z Evropských sociálních fondů a skončila v listopadu. Další čtyři zaměstnanci, kteří jsou placeni ze státních fondů, mají od města smlouvu na celý rok. Ta jim končí letos v květnu. „Máme pro ně práci pořád, například při úklidu veřejného prostranství v létě i v zimě, nebo při údržbě cyklostezek nebo běžeckých tratí, ale také v městských lesích, třeba při pálení klestí,“ vysvětlil tajemník Nové Bystřice Rudolf Hubinger.

Město si podle jeho slov platí jednoho zaměstnance, jenž má smlouvu na dobu neurčitou, který tyto pracovníky na veřejně prospěšných pracích řídí.

Bohužel se stal podle Hubingera i jeden případ, kdy museli s jedním zaměstnancem pracovní poměr ukončit, protože chodil do práce opilý. Podmínky totiž platí pro všechny zaměstnance stejné.