VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Veteráni přijedou do Hradce brzy již po sedmnácté

Jindřichův Hradec – Nebylo mnoho mladých lidí, kterým dali za takzvaného starého režimu naši váleční letci svoji důvěru. Důvod byl pochopitelný. Především vojáky z 2. světové války „zápaďáky“ socialistická éra vymazala z běžného života, řadu z nich na dlouhá léta zavřela za mříže věznic, především jim znemožnila vykonávat své milované povolání či koníčka, létání.

18.8.2010
SDÍLEJ:

Pietní akt u Památníku letců, srpen 2009. Za Sdružení čs. válečných letců 1939 - 1945 květiny pokládají (zprava) generál Miroslav Štandera, Vlasta Šišková a Emil Boček.Foto: Michael Šafránek, archiv KHL

Přesto drželi pohromadě a každý měsíc se scházeli v Praze na nejrůznějších místech, až v polovině 80. let 20. století přesunuli své schůzky do restaurace Plzeňský dvůr na Letné. Tam jsem se taky mezi ně na podzim roku 1986 poprvé dostal a to díky Karlu Šedovi, stíhači RAF z Velké Británie, který znal mého tátu, známého hradeckého sportovního pilota. I tak získat si důvěru pánů od kniplu nebylo vůbec jednoduché.

Postupem doby jsme se natolik spřátelili, že jsem řadu z nich navštěvoval i doma či mě brali na neoficiální promítání tehdy trezorových filmů, jako byli například Nebeští jezdci či dokumenty o Tobrúckých krysách ze severu Afriky. Když jsem po vysoké škole odcházel do J. Hradce, netušil nikdo z nás, že jen za pár týdnů nadejde listopad 1989, výrazná změna politického režimu v Československu a nové možnosti, o kterých se nám dříve ani nezdálo.

První besedy
Po založení Klubu historie letectví v J. Hradci v červenci 1990 jsme začali pořádat besedy s našimi válečnými letci, kdy první z nich byla se stíhači Karlem Šedou a Miroslavem Jiroudkem, avšak času nešlo poručit a během několika málo let zemřela řada z mých přátel ve slušivých modrých uniformách. A tak v našem Klubu vznikla myšlenka, pozvat k nám do města nad Vajgarem všechny letce najednou. Poprvé se tak stalo u příležitosti 50. výročí bitvy nad Jindřichohradeckem koncem srpna 1994.

Netušili jsme, že se z akce časem stane významná společenská událost s ohlasem u nás i v zahraničí. Během předcházejících šestnácti let se zde představilo téměř šedesát osobností válečného nebe, mezi kterými byla celá řada legend, a to nejen z Čech a Moravy, ale i z Velké Británie, Švýcarska a Spojených států amerických.

V roce letošním se „Setkání“ uskuteční již po sedmnácté. Bohužel již mezi nás nepřijedou takové osobnosti, jako byli po mnoho let například generálové František Fajtl, František Peřina, Alois Šiška, Marcel Ludikar, plukovníci Ladislav Sitenský, Jaroslav Taudy, Lubomír Úlehla, Jan Říha, Jaroslav Taudy, Antonín Vendl, Joy Kadečková, Petr Uruba, Alois Konopický, Antonín Zajíc a mnozí další. Naše pozvání v roce 1996 a 1999 přijali také čtyři Američané sestřelení během bitvy 24. srpna 1944 nad obcí Číměř, v roce 2000 pak další člen této osádky. Setkání se také opakovaně zúčastnili hlavní aktéři filmu „Tmavomodrý svět“ Zdeněk a Jan Svěrákovi s hercem Ondřejem Vetchým, pilot – kosmonaut (náhradník) plukovník Oldřich Palčák či celá řada poválečných vojenských a sportovní letců.

Letošní „XVII. setkání čs. válečných (a poválečných) letců“ se uskuteční v sobotu 28. srpna u příležitosti 66. výročí bitvy nad Jindřichohradeckem a je součástí akcí k 20. výročí založení Klubu historie letectví v J. Hradci. Jsme velice rádi, že naše pozvání opět přijali aviatici z celé České republiky. Pravdou je však i to, že už jich nikdy nepřijede plný autobus, jako tomu bylo v roce 1994.

Slavnostní setkání
Skutečnou legendou mezi válečnými letci letos bude téměř 93 letý generál Miroslav Štandera z Plzně, účastník bitvy o Francii, bojů nad Velkou Británií a Němci okupovanou západní Evropou, avšak i nejmladší pilot 310. čs. stíhací perutě RAF plukovník Emil Boček z Brna a řada dalších.
Nerad bych však zapomněl na manželky letců, které vždy pevně stály po boku svých bývalý, politickým režimem perzekvovaných manželů. Svoji návštěvu přislíbily paní Vlasta Šišková, Hana Faitlová, Věra Doležalová, Marie Černá, Jiřina Úlehlová, Marie Husmannová a další.
Akce bude zahájena v 10 hodin slavnostním odhalením pamětní desky na rodném domě plukovníka Rudolfa Zimy na náměstí Míru 7/I, který byl jediným válečným letcem z J. Hradce. Narodil se 6. března 1904, od roku 1926 byl vojenským pilotem. Jako stíhač bojoval nad Francií a Anglií, posléze se stal roku 1942 jako vynikající aviatik instruktorem našich mladých budoucích válečných letců v Kanadě. Po válce byl pilotním vojenským instruktorem v Prostějově a Olomouci, v roce 1950 byl díky politické perzekuci vyhozen z armády a umístěn do železáren. Zemřel 11. června 1972 v Prostějově, jeho ostatky jsou však uloženy v rodinném hrobě na městském hřbitově v jeho milovaném J. Hradci. V roce 1991 byl plně rehabilitován a in memoriam povýšen do hodnosti plukovníka letectva.

Program bude od 11 hodin pokračovat v kostele sv. Jana Křtitele, kde se uskuteční slavnostní koncert. V podání žesťového souboru Trumpet Tune zazní mimo jiné řada evergreenů, které doprovázely naše letce po bojištích 2. světové války. V 11.45 hodin se u Památníku letců na nábřeží Ladislava Stehny uskuteční pietní akt za zesnulé čs. a spojenecké válečné aviatiky, včetně skupinového průletu letounů a autogramiády. Setkání bude zakončeno návštěvou vojenského cvičiště hosty akce.

Na „Setkání“ v J. Hradci s čs. legendami válečného nebe vás za město J. Hradec, Muzeum Jindřichohradecka, 44. lehký motorizovaný prapor v J. Hradci a místní Aeroklub srdečně zve hlavní pořadatel, jindřichohradecký Klub historie letectví.

Vladislav Burian
Klub historie letectví Jindřichův Hradec

Autor: Redakce

18.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Dynama v sobotním šlágru II. ligy porazili Opavu 2:1 a vystřídali ji v čele tabulky.
103

Dynamo ve šlágru kola zdolali Opavu a vedou tabulku

V bystřické knihovně je až do konce letošního roku k vidění výstava Pocity.
4

OBRAZEM: V Bystřici vystavují Pocity

Mladík se projel na cizím kole

Třeboň - Čtveřice mladých lidí vzbudila pozornost strážníků svou noční zábavou.

Volejbaloví veteráni bojovali u Vajgaru o republikové tituly

Jindřichův Hradec - V jindřichohradecké městské sportovní hale se uskutečnilo mistrovství republiky ve volejbalu nejstarší věkové kategorie nad 50 let. Představilo se celkem 16 týmů, z toho byl půltucet ženských družstev.

Právě jsme se narodili: Pětice nových miminek

Jindřichohradecko - Představujeme miminka narozená od 16. do 21. září.

Karatistka Karolína Šlechtová vyhrála Ninja Cup

České Budějovice - V tělocvičně českobudějovické ZŠ Emy Destinnové se konalo III. kolo ligy talentů v karate s názvem „Ninja Cup“.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení