„V depozitu máme vozy, které vídají jen VIP návštěvy. Muzeum chceme rozšířit o další dvě haly. Pro expoziční účely to bude otevřené minimálně za tři roky, výroba expozice bude trvat. Už máme ale příslib, že se muzeum rozšíří. Sídlíme v prostorách bývalé textilní továrny,“ sdělil kurátor sbírky Pavel Janouš s tím, že po „převratu“ se do prostor nastěhovala firma, která vyráběla deky. „Po jejich krachu prostory odkoupilo město, ale nesehnalo využití. My jsme si řekli, že by nebyl špatný nápad, mít zde muzeum,“ přiblížil minulost novobystřického muzea.

Nablýskaní veteráni jsou dovezení z USA. „Jsme největší muzeum amerických předválečných vozů u nás. Srdcem muzea jsou vozy 20. a 30. let. Sály jsou rozdělené tak, aby i lajk pochopil, ve kterém období se nachází,“ řekl k rozdělení sálů. Nejstarší veterán je z roku 1901, nejmladší pak z roku 1983.

Pavel Janouš z Nové Bystřice je fanouškem vozů s americkou historií.
Na výstavu automobilových skvostů zamířil i Jihočech

„Jde o klasické americké značky, velí jim Ford,“ poznamenal kurátor sbírky. Většina historických vozů je pojízdných. „Vozy musí být pojízdné, nemám takový personál, abychom s nimi mohli manipulovat, auta se musí hýbat vlastní silou. Takže až na výjimky, jsou pojízdné,“ doplnil Pavel Janouš.

Veřejnost může přijít na prohlídku unikátních kár v květnu a v říjnu o víkendech. V červnu, červenci, srpnu a září je návštěva možná denně od 10ti do 17ti hodin. Minulý rok do muzea zavítaly davy zájemců. „Minulý rok byl nejštědřejší, co jsme kdy měli. Otázka je, jestli to bude letos stejné, uvidíme…,“ zamýšlel se kurátor.