Mezi zajímavosti v této lokalitě jistě patří Křížová cesta vedoucí ke kostelu, která se řadí k nejstarším venkovním v České republice vůbec.

Kostelík sv. Jakuba jako takový nechal vystavět tehdejší majitel jindřichohradeckého panství Eugen Czernin hrabě z Chudenic. V důsledku reforem Josefa II. přestal sloužit, zvon byl převezen do Horní Pěny, oltář do Kačleh.

Kostel svatého Jakuba v Jindřichově Hradci spolu s hrobkou Černínů je častým cílem procházek. Bohužel, také sem vyrážejí za zábavou vandalové.
Ostatky Černínů nemají ani po letech klid, na kostel sv. Jakuba cílí vandalové

V 19. století fungoval objekt chvíli jako skladiště střelného prachu hradecké vojenské posádky. Kostel dlouho chátral a hrozil zřícením. Hrabě Eugen se proto v roce 1854 rozhodl okolí zalesnit a když se přijel podívat, jak se dílo podařilo, byl tak spokojen, že zde nechal vystavět nový kostel s rodinnou hrobkou.

Sprejer. Ilustrační foto.
Vandal posprejoval kostel svatého Jakuba v Jindřichově Hradci

10. června 1860 byl kostel slavnostně vysvěcen českobudějovickým biskupem Janem Valeriánem Jirsíkem. Na stavbě se podílel architekt Bedřich Stache a stavitel Jan Kocáb. Hlavní gotický oltář z lipového dřeva zhotovil vídeňský řezbář a umělecký truhlář Franz Schönthaler. Autorem bočních oltářů – sv. Jakuba a sv. Evžena, byl chudenický umělecký truhlář Johann Wolf. Ve věži bily zvony z dílny Vojtěcha Pernera z Českých Budějovicích.

Černínská hrobka v Jindřichově Hradci.
Černínskou hrobku poškodil nejen zub času. Podepsali se na ní i vandalové

V roce 1945 přešel kostel s kryptou do vlastnictví státu a spravuje ho krajský Národní památkový ústav. Od 3. května 1958 je objekt památkově chráněn.