Lékařům ubývají vakcíny

Může za to hlavně stát, který 1. července odebral starost o vakcíny hygienickým stanicím a přidělil je soukromé firmě, ta by však neměla být pouze jedna, ale musí proběhnout výběrové řízení. Do té doby než se vše vyřeší, nemá kdo lékařům očkovací látky přidělovat. „V tuto chvíli mají pediatři ve svých lednicích rozdílné množství látek, některé jim mohou i chybět. V mé ordinaci je nedostatek vakcíny proti žloutence pro dvanáctileté děti,“ říká dětská lékařka Daniela Verdánová z Jindřichova Hradce.

Stát navíc rozhoduje o hrazení vakcín. Již v lednu měl být schválen zákon, podle kterého by tyto látky hradily pojišťovny, návrh však nebyl přijat a čeká se na další projednávání. „Chceme mít od státu jasně napsáno, jak a kdy dá vše do pořádku, protože praktičtí lékaři na jeho chyby doplácejí,“ rozhořčuje se Verdánová.

V ostatních ordinacích pro děti a dorost jsou zatím zásobeni. „Zatím vycházíme, rozpočetla jsem si to, aby mi vyšlo i na děti, které se nyní mají narodit,“ sdělila pediatrička Jitka Válková z Chlumu u Třeboně. Podobně jsou na tom i v Dačicích. Podle informací doktorky Tamary Hejlové z tamní nemocnice nedostatek nepocítili, protože se zásobili průběžně. Vakcíny zatím mají i v Kunžaku. „My jsme s tím počítali, během tohoto léta a podzimu budeme mít dost,“ míní lékařka Anna Spurná.

„Politici by s rozhodováním neměli dlouho otálet, aby na vzniklé problémy zbytečně nedopláceli také pacienti. Jde přece hlavně o zdraví dětí,“ uvedla matka čtyřletého chlapce Martina Adámková, která přijela na jih Čech z Kutné Hory.

Renata Pávková