Vichřice vyvrátila stromy u řady měst a obcí na Jindřichohradecku. Hasiči je odstraňovali u Lomnice nad Lužnicí, u Dolní Lhoty, Horní Pěny, ve Střížovicích a také u Číměře.

„Další stromy likvidovali na sídlišti Pod Kasárny a v Janderově ulici v Jindřichově Hradci,“ uvedla mluvčí hasičů Vendula Matějů. Naštěstí nedošlo k poškození majetku ani zdraví osob.

Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu před silným povětřím trvá až do středeční 3. hodiny ranní.

V Novosedlech nad Nežárkou zajišťovali profesionální hasiči ve spolupráci s pokrývači nadzvednuté plechy na střeše základní školy. „ Uvolněnou atiku na školní budově z roku 1912 se podařilo zajistit,“ ubezpečil starosta obce Filip Mencl.

V důsledku silného vichru v úterý dopoledne rozhodla jindřichohradecká radnice o dopravním omezení v Bratrské ulici. „Upozorňujeme na úplnou uzavírku části Bratrské ulice z důvodu nebezpečí pádu stromů, která potrvá až do odvolání. Současně je také pro pěší uzavřena horní část parku od Naxerovy lávky směrem k Bratrské ulici,“ sdělila mluvčí úřadu Karolína Bartošková.

„Lidé by si měli složit slunečníky a zajistit volně stojící květináče nebo truhlíky za okny. Ty by mohly při pádu někoho zranit,“ doporučuje mluvčí hasičů Vendula Matějů.

V úterý neměli nouzi o zásahy spojené se silnými poryvy větru ani dobrovolní hasiči z Chlumu u Třeboně.

Zaměstnalo je odstraňování popadaných stromů přes cesty. Na hrázi rybníka Nový Julisův ležely dva stromy přes komunikaci. Stromy pádem poničily i svodidla.

Po ukončení likvidačních prací byla jednotka zkontaktována operačním střediskem a vyjela na další padlý strom přes komunikaci, tentokrát v Chlumu u Třeboně v ulici Velký Kopec, u odbočky k bývalému pivovaru. Strom byl na místě rozřezán a pracovníci Technických služeb městyse ho odtáhli.

Další poplach byl vyhlášen kvůli pádu stromu přes komunikaci v ulici Třeboňská. Strom jen o několik cm minul dvě stojící vozidla. Strom byl rozřezán a odstraněn.

V průběhu likvidačních prací byla jednotka také povolána do domu s pečovatelskou službou, kde se kvůli výpadku proudu zastavil výtah a v něm zůstala uvězněná jedna osoba, kterou bylo nutné vyprostit.

Jak informovala mluvčí společnosti E.ON Martina Slavíková, energetici v úterý ráno odstraňovali poruchu na vysokém napětí v Buku, kterou způsobil silný vítr.

Aktualizováno 17:04

Jindřichohradecko - V souvislosti se silným větrem zasahovali profesionální a dobrovolní hasiči na Jindřichohradecku dosud u 16 událostí. "Jednalo se především o odklízení stromů spadlých na silnice a železnice," upřesnila mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Dvakrát hasiči upevňovali také uvolněné plechy na střechách. V ranních hodinách zajistili větrem nadzvednutou atiku na školní budově v Novosedlech nad Nežárkou. Poté řešili uvolněnou plechovou střešní krytinu na mateřské školce v Jindřichově Hradci.