„U nás v nemocničním parku spadl strom. Šlo o starou borovici, kterou jsme bohužel nestačili včas pokácet. Nikdo na místě nebyl, takže se to naštěstí obešlo bez zranění. Jinak jsme to zvládli dobře, žádný výpadek elektřiny nás nezasáhl,“ uvedla ekonomka Nemocnice Dačice Marta Krechlerová.

Dačická nemocnice je na výpadky proudu připravena a stejně jako Nemocnice Jindřichův Hradec má v záloze naftovou elektrocentrálu.

„My jsme v pondělí dopoledne, když byla situace nejhorší, na dvě hodiny z preventivních důvodů přerušili veškeré operační výkony. Došlo jen k několika krátkodobým výpadkům elektřiny,“ zmínil člen představenstva jindřichohradecké nemocnice Vít Lorenc. Kromě toho vítr lámal větve na stromech v areálu nemocnice. Několik z nich spadlo na zaparkovaná auta, nikomu se ale naštěstí nic nestalo.

V lékařském domě v Nové Bystřici nešla v pondělí už od dopoledních hodin elektřina, doktoři proto uzavřeli ordinace a neordinovali.

„Dokonce tu dvě hodiny nefungovaly ani sítě mobilních operátorů. Zavřená byla i lékárna, která bez proudu nemůže vydávat léky. Vstupní dveře tu máme na elektrický proud, a ty se v rámci protipožárních opatření odblokovaly a zůstaly otevřené, takže by tu pacientům byla i zima. Mimořádné události ale bohužel nemůžeme ovlivnit,“ popsala situaci praktická lékařka Alena Regentíková.

Novobystřická poliklinika záložním zdrojem elektrické energie nedisponuje. „Ten u nás, myslím, není nutný. Nepotřebujeme udržovat pacienty na přístrojích, jako například v nemocnicích. Tam je to životně důležité,“ dodala lékařka.

Silný vítr nijak neovlivnil provoz třeboňských Lázní Aurora. Také tady jsou na mimořádné situace včetně výpadků elektřiny připraveni. „Máme záložní zdroje elektrické energie. A to jak na krátkodobý výpadek, tak dokonce máme smluvně zajištěny i centrály, které v nutném případě můžeme použít při dlouhodobém výpadku elektřiny,“ poznamenal energetik lázní Jiří Matys.