Jak prozradil jednatel Služeb města Jindřichův Hradec Ivo Ježek, v organizaci kácení vánočního stromu je městský podnik a jeho zaměstnanci zběhlí. "Děláme to každoročně, je to pro nás už taková rutina," smál se.

Stačí sehnat jeřáb a domluvit odvoz. "Letos strom stál i na prostorném místě, tak nebyl žádný problém s manipulací," dodal Ježek. Přeprava trvala také pár desítek minut, protože zrovna nebyl žádný velký provoz a řidič tzv. klaďáku zvolil strategicky málo frekventovanou cestu do okresního města.

Jedli ojíněnou asi čtyřicet let starou věnovali městu Jindřichův Hradec soukromí majitelé z Mnichu u Kardašovy Řečice. Bylo to dědovo přání.
VIDEO: Vánoční strom na jindřichohradeckém náměstí je dědovo splněné přání

Prací se zúčastnili čtyři pracovníci služeb města, objednaný dodavatel jeřábu a řidič přepravního nákladního vozu. "Za půl hodiny od naložení bude stromek na náměstí," odhadoval Ježek a vše podle jeho slov nakonec klaplo, jak mělo.

Zdobí ji dva dny

Na náměstí stačilo stříbrnou jedličku jen znovu zvednout a usadit do připravené železné skruže. Padla tam, jak ulitá a zaměstnanci ji pouze ukotvili. Během následujících dvou dnu se dočká i vánoční výzdoby. Jak doplnila mluvčí města Eliška Čermáková, zdobení chvíli potrvá. "Padne na ni totiž až dvoukilometrový světelný řetěz a další množství ozdob," zmínila.

Rozsvícení se dočká o prvním adventním víkendu. "Bohužel však nemůžeme pozvat občany města, kvůli aktuální koronavirové situaci půjde o neveřejnou událost," dodala Čermáková.

Vyrazit lze na zámek Jindřichův Hradec alespoň na procházku, všechna nádvoří zůstanou veřejnosti otevřena a dočkají se sváteční výzdoby.
Advent na jindřichohradeckém zámku se nekoná. Zhatil ho covid

Nové výzdoby se pro letošní vánoční svátky dočkala například Václavská a Panská ulice. V centru již tradičně v následujících dnech přibude adventní městečko se stánky a dřevěný betlém. "V něm letos bude i jedna nová socha navíc," uzavřela mluvčí.