Nejvhodnější pro sledování Perseid bude podle astronomů noc ze soboty na neděli. „Maximum roje připadá na 13. srpna po půlnoci a očekáváme frekvenci až sto meteorů za hodinu. Letošní výhodou je, že nebude svým světlem rušit Měsíc, který vyjde mezi třetí a čtvrtou hodinou ranní ve velmi nízké fázi, krátce před novem,“ upřesnila lektorka jindřichohradecké hvězdárny a planetária Jana Jirků. Noční obloha by navíc měla zůstat téměř bez mráčku. „Budeme pod vlivem oblasti vyššího tlaku vzduchu, takže noc ze soboty na neděli by měla být jasná, maximálně se zbytky nějaké vyšší oblačnosti, takže podmínky pro pozorování budou výborné. Bude navíc i relativně teplo, teploty by se měly pohybovat mezi patnácti a dvanácti stupni celsia,“ potěšila pozorovatele českobudějovická meteoroložka Markéta Augustinová. Roj Perseidy zůstane aktivní ještě několik dní po svém maximu. Počty meteorů ale budou prudce klesat.

Nejvíce meteorů bude létat po sobotní půlnoci.Nejvíce meteorů bude létat po sobotní půlnoci.Zdroj: Hvězdárna a planetárium Františka Nušla Jindřichův Hradec

Perseidám říkáme lidově padající hvězdy, s těmi ale přitom nemají nic společného. Jde o částečky prachu pocházející z komety 109P Swift-Tuttle, objevené roku 1862. „Nejčastěji jsou o velikosti zrnka písku nebo malých kamínků. Než se tento kousek propracuje atmosférou, tak se třením zahřívá a vytváří za sebou takzvanou ionizovanou stopu, kterou my vidíme,“ popsala lektorka hvězdárny Jana Jirků. Do naší atmosféry Perseidy vlétají rychlostí asi 60 kilometrů za sekundu, zářit začínají zhruba ve výšce 120 kilometrů nad zemským povrchem a pohasínají o desítky kilometrů níže.

Meteorický roj Perseid byl poprvé popsán už v polovině 3. století našeho letopočtu v době, kdy byl umučen svatý Vavřinec, jeden z církevních hodnostářů strážících majetek Římské říše. Proto se jim říká i Slzy svatého Vavřince. Meteory zdánlivě vylétávají ze souhvězdí Persea, podle kterého také dostaly svůj název.

Kdo si chce pozorování Perseid maximálně užít, měl by vyrazit mimo velká města. Astronomové doporučují odjet alespoň několik desítek kilometrů daleko, kde zážitek nebude rušit světelný smog. „Nejlepší je najít si na obloze souhvězdí Persea, lehnout nebo sednout si k němu zády a pozorovat okolní oblohu. Meteorů totiž v samotném Perseu mnoho neuvidíme, ale na zbytku oblohy se nám budou rozlétat jakoby právě směrem od Persea,“ doporučila Jana Jirků. Pozorování noční oblohy bude možné i v jindřichohradecké hvězdárně a planetáriu. Na sobotu 12. srpna si tam pro návštěvníky připravili Meteorickou noc. Od 17 do 19 hodin bude na programu workshop především pro děti s jednoduchými fyzikálními zákony, ve 20 hodin začne pořad v planetáriu a po deváté večer se pak návštěvníci mohou těšit na pozorování objektů noční oblohy.

Na jindřichohradecké křižovatce u Trojice jsou řidiči zvyklí spoléhat na semafory. Ty teď ale stejně jako na nedalekém křížení ulic Miřiovského a Nádražní nefungují.
Semafory na hradeckých křižovatkách nadobro zkolabovaly, nahradí je nové

Na další meteorické roje se můžeme těšit už na podzim a v zimě, kdy noční oblohu zpestří Leonidy, Orionidy a Geminidy.