Jak se vaří hradecký žahour? Jak chutná typická hradecká přidělanka? A co jsou to třešně v obálce? Vytáhněte si poznámkové bloky a rozpalte plotny. Začínáme vařit po hradecku - podle historické kuchařky Žahúři v Jindřichově Hradci autorky Sabiny Langerové.

- Jindřichohradecký žahour
500 g borůek, 80 g cukru, 1 lžíce másla, 0,25 l smetany, špetka soli, skořice, 1 lžíce hladké mouky nebo škrobu, sklenice vody

Borůvky přebereme, přidáme cukr, máslo, sůl, podlijeme sklenicí vody a necháme vařit. Aby lépe zhoustly, můžeme zahustit moukou. Rozvařené borůvky potom zalijeme smetanou, do které můžeme rozmíchat lžíci škrobu (pokud jsme nezahustili moukou) a ochutíme skořicí. Žahour se velmi dobře hodí na tvarohové knedlíky, vdolky a palačinky.

Kniha Žahúři v Jindřichově Hradci.

- Jindřichohradecká kašišvanda podle slečny Milčy

To jsou narychlo svařené borůvky na lívance a knedlíky. K borůvkám se přidá cukr, maličko skořice a trochu vody. Vaří se 5 minut, pak se vlije závrtka sladké smetany. Jestli nevíte, co je závrtka, tak to znamená, že v hrnečku smetany se rozkvedlají 2 až 3 lžíce hladké mouky. Pak jenom chvíli povaříme.

- Jindřichohradecká přidělanka od paní Jaroslavy
Ona je to vlastně taková bílá polévka neboli friko, ale u nás v kraji se jí hezky říká přidělanka. Brambor vezmi tak 4 kusy dle velikosti a žádané hustoty polévky. Houby čerstvé a jedlé, hladké mouky 1 lžíce, kelímek smetany,2 cibule, trochu octa, trochu kmínu, sůl a špetku saturejky. Do vody vlož nakrájené houby, kmín, kousky cibule, osol a vař. Přidej nakrájené brambory a zase vař. Když je vše měkké, zahusti polévku hladkou moukou rozkvedlanou ve smetaně a povař ještě 10 minut. Nakonec jí ochuť trochou octa. A rada na závěr: lépe se rozvaří moučné brambory.

Historická kuchařka Žahúři v Jindřichově Hradci je ilustrovaná nádhernými kresbami výtvarníka Tomáše Kadlece.

- Třešně v obálce od paní Karolíny

Dej do malé mísy 14 deka bílé mouky, lžíci tlučeného cukru, 4 celá vejce, skleničku bílého vína a dobře to rozmíchej. Pak omej pěkné třešně ve studené vodě, opatrně usuš, stopky malounko přistřihni, svaž vždy tři nebo čtyři stopky nitkou k sobě, omoč v připraveném těstě, které musí býti tak husté, aby z nich nesteklo, pak rozpusť přepouštěné máslo a usmaž je v něm do zlatova, posyp cukrem a dej teplé na stůl.

- Chlebová polévka z piva zvaná gramatika
0,5 l vody, 0,5 l piva, 15 dkg chleba, 3 – 4 lžíce smetany, 5 dkg másla, 2 žloutky, kmín, pepř, sůl

Do vody a piva přidáme chléb, máslo, sůl a koření. Když se chléb rozvaří, polévku procedíme, před podáváním přidáme smetanu, ve které jsme rozkvedlali žloutky, dál již nevaříme, případně pro opozdilce jenom prohřejeme. Kdo má rád polévku silnější, vynechá vodu.

autorka kuchařky: Sabina Langerová