Podle Gabriely Novotné, regionální tiskové mluvčí Českých drah v úseku mezi Prahou a Českým Krumlovem pojede tento spoj jako klasický Jižní expres Ex 531 / 532. Z Českého Krumlova bude souprava mimořádně pokračovat dál přes Horní Planou, Novou Pec do Nového Údolí a projede tak trasu, kde od prosince 2017 nezajišťují pravidelný provoz vlaky Českých drah. V úseku z Českých Budějovic do Nového Údolí a zpět potáhne soupravu historická dieselová lokomotiva „Bardotka“. V Novém Údolí bude připraven pestrý program.

V sobotu 7. září zahraje k tanci a poslechu česká i bavorská dechovka a proběhne i vystoupení v tradičních krojích z Haidmühle. V Novém Údolí také bude ke zhlédnutí zajímavá železniční kuriozita v podobě nejkratší mezinárodní železnice na světě v délce pouhých 105 metrů. Tu zde vybudoval spolek Pošumavská jižní dráha a obnovil tak přeshraniční provoz. Z Haidmühle pak bude uspořádána pouť od Mariánské kaple ke Stadelbauerovu kříži v Novém Údolí.

V neděli opět zahraje bavorská dechovka. Zájemci se mohou vydat na procházku po malebné krajině Nového Údolí a od vlaku bude mimořádně zaveden autobus na hraniční horu Třístoličník. Cestující s jízdenkou ČD do Nového Údolí zaplatí za autobus snížené jízdné 50 Kč, ostatní pak 100 Kč.

„Během celého víkendu mohou návštěvníci ochutnávat lokální pivo a speciality. Svou techniku předvedou hasiči ze Stožce a Haidmühle, Správa Národního parku Šumava připravila rozmanité zábavné hry a zájemci se také mohou svézt po Ilztalbahn, necelých 50 kilometrů dlouhé železniční trati na bavorské straně Šumavy. Mnohé turistické atrakce také nabízí Jižní Čechy pohádkové a v neposlední řadě si lze vyzkoušet drezínu do Bavor,“ říká Jiří Kafka, ředitel Regionálního obchodního centra ČD v Českých Budějovicích.

Jízdní řád přímého vlaku Praha – Nové Údolí u příležitosti 30. výročí otevření česko-bavorských hranic (víkend 7. a 8. září 2019), za jménem stanice je zpáteční jízda, vlak jede po oba dny:

7:48 Praha-Holešovice 17:10

7:57 – 8:01 Praha hl.n. 16:57

9:20 Tábor 15:42

10:08 – 10:19 České Budějovice 14:44 – 14:55

10:57 Český Krumlov 14:07

11:37 Černá v Pošumaví 13:25

11:45 Horní Planá 13:17

11:53 Nová Pec 13:09

12:17 Stožec 12:47

12:23 Nové Údolí 12:40