Starosta Majdaleny Karel Fürst, která byla jednou z prvních zatopených obcí, by již nic podobného nechtěl zažít. „Na povodně vzpomínám strašně nerad. Sice se nestalo žádné velké neštěstí, ale škody byly velké. Tady nelze udělat ani žádná opatření. Pokud voda stoupne, neubráníme se jí. Přívalové deště nás však ohrozit nemohou. Nemyslím si, že by nám mohly nějak uškodit," říká starosta.
Jedním z těch, kteří se aktivně podíleli na pomoci postiženým ničivými záplavami, byl i tehdejší šéf jindřichohradeckých profesionálních hasičů Oldřich Pánek.
„Voda je ještě horší živel než oheň. Povodně v roce 2002 postupovaly ve dvou etapách. Po té první jsme si mysleli, že voda ustoupí, ale stal se naopak. Situace se ještě více zhoršila," vzpomíná. „Pamatuji si, jak jsme projížděli obcemi a upozorňovali starosty. Když jsme byli v Majdaleně, viděli jsme, jak mají v jednom z rodinných domků už vodu. Zuli  jsme si boty, vysvlékli kalhoty a začali vynášet nábytek. Potom už následovala jedna taková událost za druhou," popisuje.
Dobrovolné jednotky, hasiči, vojáci, všichni odvedli tenkrát obrovský kus práce. „Také si vzpomínám, když na Rožmberku prosakovala hráz. Znamenalo to velké riziko, a proto se naváželo kamení a puklina se nahoře hlídala. Těžká byla také evakuace lidí, protože třeba nechtěli opouštět domovy. To bylo hodně vypjaté. Někteří neuposlechli a za dva dny pro ně stejně jeli hasiči, aby jim zachránili život. Naštěstí vše dobře dopadlo," zmínil Oldřich Pánek.
Události ze srpna 2002 nyní v krajině kolem Třeboně prakticky nic nepřipomíná.
„Rybníky v blízkém okolí Třeboně kvůli suchému jaru i létu v mnoha případech nemají ani hospodářskou hladinu, takže jsou připraveny určitě pojmout významné množství případné vody ze srpnových srážek," upozornil místostarosta Třeboně Zdeněk Mráz.
Z jeho pohledu byla významným krokem po povodních v roce 2002 generální oprava protržené Novořecké hráze. „Poté bylo stejně opraveno přepouštěcí zařízení, které umožňuje rozdělovat vodu Lužnice na průtok vod buďto Starou řekou přes Rožmberk nebo Novou řekou do Nežárky," nadnesl.
Zároveň však dodává, že i přes letošní sucha již voda na některých místech v republice opět ukázala, co dokáže, a to především při přívalových srážkách.

Petra Jouzová, Lucie Schmiedová