Podle koaliční dohody šesti stran – ČSSD, ANO, ODS, SNK-ED, Pirátů a Patriotů – odhlasovala většina zastupitelů také vznik nové funkce, uvolněného radního, tedy radního na plný úvazek, pro dnes již bývalého místostarostu Bohumila Komínka (ČSSD).

Stanislav Mrvka, starosta (ČSSD)

Starosta Jindřichova Hradce Stanislav Mrvka.Jak nyní bude pokračovat koaliční jednání? Máte podepsanou koaliční dohodu, ale ne smlouvu.
Nyní je potřeba nastavit základní mantinely. Musí se dohodnout ustavení a obsazení komisí a výborů. Musí se samozřejmě vytyčit priority, a to zejména i v investiční oblasti s ohledem na to, co bude zásadní pro rok 2019 a co můžeme přesunout na rok 2020. Nechtěl bych, aby v budoucí koaliční smlouvě byl nějaký balast a zabývali bychom se v ní podrobnostmi. Ideální by bylo ve smlouvě nalinkovat směr a podle něj jet dál.

Kdy tato koaliční smlouva vznikne?
Chtěl bych, aby ten dokument byl zpracován co nejdřív, ale jestli to bude trvat týden nebo dva, na to teď neumím odpovědět.

Novinkou je funkce uvolněného radního, kterou jste nově vytvořili pro vašeho stranického kolegu Bohumila Komínka.
Ve městě kdysi bývali tři místostarostové. S tím koaliční partneři ale tentokrát nesouhlasili. Protože za těch osm let má na sebe Bohumil Komínek navázanou spoustu rozvojových programů, velmi jsem stál o to, aby v nich pokračoval. To jsou věci, kontakty a další, které nelze předat někomu dalšímu za půl roku nebo za rok. Je dobře, že tady je.

Máte sice koaliční partnery, ne všichni z jejich stran ale hlasovali pro to, abyste se stal starostou a aby se Bohumil Komínek stal uvolněným radním.
Věděl jsem, že to tak bude, protože součástí té naší dohody jsou přílohy s podpisy jednotlivých členů, kteří koalici podporují. A tyto podpisy tam chyběly. Koaliční šíře devatenácti členů je ale dostatečná pro prosazování programů i pokud bude někdo chybět.

Ondřej Pumpr, zastupitel (SNK-ED a STAN)
Ondřej Pumpr, SNK-ED a STAN, Jindřichův HradecKandidoval jste za SNK-ED a STAN, které podporovalo volby zvolených lidí do čela radnice. Vy jste ale byl proti. Proč?
Byl jsem proti. Naše cesty se rozešly zhruba před týdnem v průběhu procesu vyjednávání koalice, kdy v SNK-ED a STAN došlo k nějakému rozhodnutí, které pak bylo před starostou a ostatními zástupci ostatních stran prezentováno jinou formou, než bylo dohodnuto. Tím pro mě ztratilo význam se dál dohadovat s SNK-ED. Budu postupovat sám za sebe podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. A to míním plnit celé čtyři roky.

Jaroslav Chalupský, zastupitel (Hradec srdcem a rozumem + Svobodní)
Jaroslav Chalupský, Hradec srdcem a rozumem + Svobodní, HradecLetos se poprvé stalo, že Jindřichův Hradec bude mít uvolněného radního. Vy jste hlasoval proti.
Myslím, že obecně to byla jenom taková technická věc, kdy se kosmeticky upravilo místo místostarosty tím, že vznikl uvolněný radní, který finančně znamená to samé a v zásadě to nic nepřináší. Finančně se zabezpečilo to, že jeden člověk bude dělat to samé jako místostarosta a bude mít o kousek méně peněz. To je to samé, jako kdyby byli tři místostarostové. Ta konstrukce, kdy fungují tři místostarostové a k tomu devět radních, mi připadá na takhle malé město poměrně hodně. (had)