Bude se opakovat nevídaný úspěch sociálních demokratů z roku 2014, nebo se Hradečákům zalíbí některá z nových, neokoukaných stran? Budou výsledky komunálních voleb u Vajgaru kopírovat výsledky posledních parlamentních voleb, nebo se rozhodnutí obyvatel města vzepře všem předpokladům a průzkumům? A obhájí stávající starosta, Stanislav Mrvka (ČSSD), svůj post i napotřetí, nebo do čela radnice usedne jiný z kandidátů? Odpovědi na tyto otázky právě dnes začínají voliči vypisovat do rozměrných volebních archů.

Před čtyřmi lety svůj hlas v Hradci přišlo odevzdat 7 903 voličů, tedy 44,36 procent z celkového počtu 17 834 oprávněných voličů. Ti největší důvěru vložili právě do ČSSD, která převálcovala ostatní strany s výsledkem 40,09 % hlasů. Druhé skončilo Sdružení nezávislých kandidátů - Evropští demokraté s 11,28 % hlasů.

Obě strany uzavřely koalici společně s hnutím ANO (to ovšem na výsledkové listině skončilo až na 6. místě z celkem devíti stran, až po KSČM, ODS a TOP 09). Hnutí ANO mělo svého zástupce v sedmičlenné radě města společně se čtyřmi sociálními demokraty a dvěma členy SNK-ED, po čase ale své místo postoupilo pátému sociálnímu demokratovi.


Infobox:
Před začátkem voleb se celkem dva z 270 hradeckých kandidátů informovali na úřadě, zda mohou ze zaregistrovaných kandidátek odstoupit. „Nakonec k tomu ale nedošlo, oba tazatelé si pouze vyslechli, jaké by to mělo následky. Ve výsledku by tím svým stranám mohli uškodit,“ vysvětlil tajemník MěÚ Karel Přibyl.